SON DAKİKA
Hava Durumu

Kimlik Yenileyecekler Dikkat! 2020 Yeni Nüfus Cüzdanı Ücreti Ne Kadar Oldu?

Resmi Gazete’de yayımlanan karar doğrultusunda kimlik çıkartma ücretleri belirlendi. Düzenlenen ücretlendirmeyle birlikte yeni kimlik almak için son tarihte değiştirildi. Kimlik değiştirme ücretleri ve kimlik değiştirme süreciyle ilgili tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Haber Giriş Tarihi: 30.12.2019 14:11
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Kimlik Yenileyecekler Dikkat! 2020 Yeni Nüfus Cüzdanı Ücreti Ne Kadar Oldu?

Kimlik yenileme ücretleri Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre 2019 yılına göre %23 oranında artış gösterdi. 2019 yılında yapılan ücretlendirme kayıp halinde kimlik yenilenmesi olarak  45 TL ve diğer durumlarda kimlik yenileme için 22,50 TL olarak belirlenmişti. Yapılacak olan ücretlendirme zammı 2020’den itibaren devreye girecek. Düzenlemeye göre kimliğini yenilemek isteyenlerin ödeyecekleri ücretler şekilde olacak:•    Kimlik yenileme ücreti 27,58 TL.•    Evlilik nedeniyle kimlik değiştirme ücreti 27,58 TL.•    Eskiyen kimliği değiştirme ücreti 27,58 TL.•    Yeni doğan bebekler için yeni kimlik çıkartmak ücretsizdir. Ancak yeni doğan bebeğin bir ay içinde kaydının yapılmaması halinde kimlik çıkartma ücreti 27,58 TL.•    Kimliğin kaybedilmesi halinde yeni kimlik çıkarma ücreti 55,16 TL.KİMLİK YENİLEME İÇİN SON TARİH NEDİR?


2020’ye sayılı günler kala eski kimlik kartlarının 2020’de kullanılıp kullanılamayacağı vatandaşlar arasında merak uyandırdı. Kimlik değiştirmek için yapılan başvurularda 2020’de eski kimliklerin kullanılamayacağı düşüncesiyle bir yığılma oluştu.Sinop Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’nün konuyla ilgili açıklaması neticesinde eski kimlik kartlarının 2023 yılına kadar kullanılabileceği duyuruldu. Yetkililerden gelen açıklamaya göre 2020 yılında kimlik yenileme ücretlerine yeniden değerleme oranı yapıldı. Vatandaşlar yeni kimliklerini bu zamla birlikte yenileyecekler. Fakat yeni kimlikler alana kadar eski kimliklerini kullanmaya devam edebilecekler.KİMLİK YENİLEME BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?


Yeni kimliğinizi almak için randevu oluşturmak için ‘ALO 199’ çağrı merkezini arayabilir, internet sitesinden başvuru yapabilir yada randevusuz olarak bağlı olduğunuz nüfus müdürlüklerine gidebilirsiniz. Yurt dışında ise kimliğinizi yenilemek için dış temsilciliklerle bağlantı kurmanız gerekmektedir.Yeni kimlik kartı için öncelikle yapmanız gereken evrak ücretinizi ödemenizdir. Evrak ücretlerinizi nüfus müdürlüklerine gitmeden internet üzerinden ödemenizde mümkündür.Yapacağınız ödeme işlemi için internet sayfasına giriş yapın. Açılan sayfada harç ve değerli kağıt bedeli ödeme kısmına tıklayıp, kart bilgilerini girdikten sonra ödeme işleminiz tamamlanır. İşlem makbuzunuzu almayı unutmayın.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.