SON DAKİKA
Hava Durumu

Kıdem tazminat tavanı açıklandı! 2023 yılında ne kadar olacak?

Birçok vatandaş tarafından merakla beklenen kıdem tazminatı tavanı belli oldu. 2023 yılında kıdem tazminatı tavanı beklentilerin aşağısında kaldı. İşte vatandaşın merakla beklediği haber…

Haber Giriş Tarihi: 03.01.2023 14:23
Haber Güncellenme Tarihi: 03.01.2023 14:26
https://gazetebanka.com/
Kıdem tazminat tavanı açıklandı! 2023 yılında ne kadar olacak?

Merakla beklenen EYT sonrasında kıdem tazminatına dair açıklama geldi. Bugün açıklanan habere göre asgari ücrete gelen zamla kıdem tazminatı tabanı %54.6 oranında zamlanarak 10 bin liranın üstüne çıktı. Tavan fiyata dair önemli rakam ise bugün açıklığa kavuştu. 2023 kıdem tazminatı tavanının 18 bini geçmesi bekleniyordu fakat bu beklenti karşılanmadı. Aralık ayına dair enflasyon rakamlarının açıklanması sonrasında kıdem tazminatı da netliğe kavuştu. Konuya dair detaylar…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelen EYT açıklaması sonrasında bu sefer gözler kıdem tazminatına çevrildi. Milyonlar kıdem tazminatı için hesap yapmaya başladı. Kıdem tazminatındaki taban fiyat asgari ücret zammıyla netliğe kavuşmuştu. 2022 yılında temmuz ayında gelen zamla işçilere verilecek olan kıdem tazminat yıllık taban fiyatı 6.471 lira olarak kayda geçmişti. 2023 zammı sonrasında ise kıdem tazminatı taban tutarı da 10.004 liraya yükseldi. Bir sene içerisinde en yüksek rakamlı tavan ise memur ücreti katsayısına göre bugün açıklandı. Tavan rakamı 2022 Temmuz ayından sonra 15.371 liraya yükseldi.

TÜİK ENFLASYONU AÇIKLADI

TÜİK, Aralık 2022 enflasyon bilgilerini bugün paylaştı. Aylık enflasyon %1.18 olurken, yıllık bazda %64.27 olarak açıklandı.

TÜİK tarafından paylaşılan aralık ayı enflasyon bilgileri sonrasında SGK ve Bağ-Kur emeklilerinin de enflasyon farkından doğan zam oranı da .39 olarak kayda geçti. Memur ve memur emeklisi içinde %7’lik enflasyon farkının olmasının yanı sıra %8’lik toplu anlaşma zammıyla &16.47 zam oranı gerçekleşti.

KIDEM TAZMİNATI BEKLENTİNİN AŞAĞISINDA KALDI

Memur ücretindeki yükselişe bağlı kıdem tavanı da açıklanan aralık ayı enflasyon oranıyla belirlendi. Temmuz ayında 15.371 lira olan kıdem tazminatı için tavan rakamı 17.902 liraya yükselmiş oldu. Kıdem tazminatının tavan rakamının 18.165 liraya çıkması beklentiler arasındaydı.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan EYT düzenlemesi sonrasında ortalama olarak 2.2 milyon vatandaş emeklilik hakkı kazandı. Paylaşılan bilgilere baktığımızda ise 400 bini memur, 480 bini de Bağ-Kur çatısı altıdan yer alıyor. Öte yandan 274 bin kişi kadar da bir işte çalışmaksızın yaşını doldurmayı beklemekte. Geriye kalan büyük kısım ise SGK’lı vatandaşlardan oluşmakta.

TAZMİNAT YÜKÜ İÇİN YARDIM DESTEĞİ

Açıklanan EYT düzenlenmesi sonrasında, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından iş veren kimselere yönelik KGF destekli olacak yeni bir kredi paketinin devreye sokulacağı paylaşıldı. Bakanlıkça yapılan açıklama şöyle oldu: EYT düzenlemesi sonrasında ortalama olarak 2 milyon 25 bin kişi yaşa takılmadan emekli olabilecekler. İş veren kimseler de kıdem tazminatı ödemesinde zorluk yaşamamaları için Bakanlığımızda KGF destekli bir tane kredi paketi devreye sokulacaktır, ifadeleri yer aldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.