SON DAKİKA
Hava Durumu

İngiltere Ekonomisinde Zor Günler! Brexit Sonrası İngiltere Ekonomisi Daralıyor Mu?

Brexit ile politik belirsizlik iddiaları ardından, yatırımcıların paralarını geri çekmeye başladığı belirtildi. Yaşanan küçük çapta kriz İngiltere ekonomisini nasıl etkiliyor? İngiliz ekonomisinde daralma devam edecek mi? Haberimizden ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

Haber Giriş Tarihi: 07.12.2019 13:05
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
İngiltere Ekonomisinde Zor Günler! Brexit Sonrası İngiltere Ekonomisi Daralıyor Mu?

İngiltere’nin en büyük ticari mülkiyet fonu, yöneticilerinin “Brexit ile ilgili politik belirsizlik” olduğunu iddia etmesinin ardından, yatırımcıların sürdürülemez bir oranda paraların geri almasına neden olduğunu belirtti. Bu belirsizlik devam ettikçe İngiltere’nin ekonomik olarak bir çıkmaza düşeceği kaçınılmaz bir gerçek olmaya başladı.YATIRIM ŞİRKETİ M&G AÇIKLAMALARI


Yatırım şirketi M&G Çarşamba günü yaptığı açıklamada, İngiltere perakende satışındaki kötü düşüşün diğer alanlara da yansıyabileceğini belirtti.“Son aylarda, M&G Mülkiyet Portföyündeki alışılmadık derecede yüksek miktarda ve sürekli para çıkışları, Brexit ile ilgili politik belirsizliğin devam etmesinin ve Birleşik Krallık perakende sektöründe devam eden yapısal değişimlerin ticari mal satmamızı zorlaştırdığı bir dönemle aynı zamana denk geldi” gibi bir ifade kullanıldı.M&G, Ekim ayının sonunda 2,5 milyar pound değerinde varlıkları yöneten fonun, bu yıl şimdiye kadar 1,1 milyar dolarlık yatırım parasını geri çekme işlemine tanık olduğunu söyledi. Firma, “Bu şartlar göz önüne alındığında, M&G'nin fon müşterilerinin çıkarlarını en iyi şekilde koruyacağına eminiz” diye ekledi. M&G, Çarşamba günü İngiltere’de verilen siparişlerin askıya alınmadıkça kabul edilmeyeceğini söyledi. M&G, yıllık ücretinin %30'unu yatırımcılara feragat edeceğini açıkladı. Varlık yöneticisi, askıya alma işleminin “varlık satışlarının piyasa fiyatlarında elde edilmesini sağlamanın yanı sıra, geri ödeme yapmak için nakit seviyelerini yükseltmek için zaman tanıyacağını” iddia etti. Aynı fon, ABD’nin AB referandumu sonucunu takiben Temmuz 2016’da askıya alındı ​​ve çok sayıda yatırımcı aniden para çekmeye karar verdi.İNGİLTERE EKONOMİSİNDE DARALMA SÜRECEK Mİ?


İngiltere’deki Brexit açmazı her gün büyüyerek devam etmekte. Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan İngiltere bu anlaşmazlığa son vermediği sürece ekonomisinde büyük bir daralma olacağını aşikar. İngiltere’nin politik olarak çok güç kaybettiği bu dönemde agresif adımlar atılmadığı sürece yatırımcı çıkışlarının süreceğini söyleyebiliriz. Avrupa Merkez Bankası bu duruma karşı bir duruş sergilemekte ve Avrupa Birliği İngiltere’nin karşısında olduğu sürece bu açmaz büyüyerek devam edecektir. Şu an görülen en büyük çıkışı kısa sürede karar mekanizmalarını genişletip, bu anlaşmazlığın son bulması gibi görünmektedir. İngiltere ekonomisi böyle giderse kendi cazibesini kendi elleriyle yıkmış olacaktır. Türkiye’den de bir sürü yatırımcı İngiltere belirsizliğinden dolayı paralarını farklı yatırımlara yönlendirmiş bulunmaktadır. Ankara Antlaşması ile İngiltere’de iş yapmak isteyen Türk gençleri ise son şansları olan bu 2 aylık süreci iyi değerlendirmek zorundadır. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.