SON DAKİKA
Hava Durumu

İngiltere 2023’te küçülecek tek büyük ekonomi olacak!

Uluslararası Para Fonu (IMF), yükselen yaşam maliyetinin hane halklarını vurmaya devam etmesi nedeniyle, İngiltere ekonomisinin 2023'te küçüleceğini öngörüyor.

Haber Giriş Tarihi: 06.02.2023 09:01
Haber Güncellenme Tarihi: 06.02.2023 09:56
https://gazetebanka.com/
İngiltere 2023’te küçülecek tek büyük ekonomi olacak!

IMF, küresel ekonomi tahminlerini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre İngiltere, 2023 yılında küçülme beklenen tek büyük ekonomi olacak. Birleşik Krallık’ta yaşanan enflasyon sebebiyle ülkenin, Rusya dahil olmak üzere diğer gelişmiş ekonomilerden daha kötü performans göstermesi bekleniyor.

“İngiltere doğru yolda değil”

IMF, ülke ekonomisinin daha önce tahmin edildiği gibi “hafif büyüme göstermek” yerine 2023'te %0,6 küçüleceğini söyledi. Ayrıca yapılan açıklamada İngiltere'nin artık "doğru yolda" olmadığı da ifade edildi.

IMF tahminlerinden sonra İngiltere Maliye Bakanlığı, İngiltere'nin geçen yıl birçok tahminden daha iyi performans gösterdiğini söyledi.

Ancak İngiltere Maliye Bakanı Başkan Yardımcısı Rachel Reeves, rakamların İngiltere'nin "akranlarının gerisinde kaldığını" gösterdiğini söyledi.

Artan enerji fiyatları ve işçi kıtlığı İngiltere’yi vuracak

Küresel ekonomik büyümeyi istikrara kavuşturmak için çalışan IMF, yüksek enerji fiyatları, ipotek maliyetleri ve artan vergilerin yanı sıra devam eden işçi kıtlığı nedeniyle İngiltere için tahminini düşürdüğünü söyledi. Raporunda İngiltere'nin diğerleri kadar iyi performans göstermemesinin bir nedeni olarak Brexit'ten bahsetmedi. İngiltere 3 yıl önce Brexit’ten ayrılmıştı.

“Yaptırımlar ülkesi Rusya” tam gaz büyüyor

İngiltere'nin bu yıl tüm gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerde küçülen tek ülke olması bekleniyor. Yaptırımlardan etkilenen Rusya'nın bile bu yıl büyüme hızının artacağı tahmin ediliyor.

Bir ülkenin ekonomisi küçülürse, bu genellikle şirketlerin daha az para kazanması ve artan işsizlik anlamına gelir.

İngiltere geçen yıl en güçlü büyüyen ekonomi olmuştu

IMF baş ekonomisti Pierre-Olivier Gourinchas BBC'ye, geçen yıl İngiltere'nin %4,1 büyüyerek "Avrupa'daki en güçlü büyüme rakamlarından birine" sahip olduğunu söylemişti.

Gourinchas, İngiltere için bu yılki tahminin en büyük sebebinin, yaşam maliyetini artıran pahalı doğal gaza olan yüksek bağımlılık olduğunu ifade etti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.