SON DAKİKA
Hava Durumu

IMF 2019 ve 2020 Türkiye Büyüme Tahmini Beklentisini Açıkladı: IMF’ye Göre Her İki Yıl Türk Ekonomisi Pozitif Büyüyecek!

Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Heyeti, Türk ekonomisinde 2019 ve 2020 yılları büyüme beklentilerini açıkladı. IMF Türkiye’nin 2019 yılında yüzde 0.2 büyüyeceğini öngörürken, 2020 Türk ekonomisi büyümesi için beklentisini yüzde 3 olarak açıkladı. Türkiye’ye ilişkin 4. Madde Görüşmelerini tamamladığını belirten IMF, Türk ekonomisi gidişatı ve mevcut durumu hakkında görüşlerini bildirdi. IMF Türkiye ekonomisi 2019 2020 büyüme tahmini beklentisi ayrıntıları haberimizde…

Haber Giriş Tarihi: 28.12.2019 14:04
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
IMF 2019 ve 2020 Türkiye Büyüme Tahmini Beklentisini Açıkladı: IMF’ye Göre Her İki Yıl Türk Ekonomisi Pozitif Büyüyecek!

IMF Türkiye ekonomisinden 2019 ve 2020 yıllarında pozitif büyüme beklediğini açıkladı. Türkiye’ye ilişkin 4. Madde Görüşmelerini tamamladığını aktaran IMF, 2019 yılı Türk ekonomisi büyüme beklentisini yüzde 0,2 ve 2020 Türkiye ekonomisi büyüme beklentisini yüzde 3 olarak belirtti.FİNANSAL KRİZ ARDINDAN BÜYÜME DIŞ KREDİLERE BAĞIMLI!


Türkiye ekonomisi hakkında yayınladığı raporda IMF, finansal kriz ve sonrası ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. İlk olarak finansal krizin çeşitli dengesizlikler ve piyasa algısındaki değişim nedeniyle gerçekleştiğini ve 2018 yılından Türk Lirasının değer kaybını tetiklediğini belirten IMF, piyasa baskılarının azalması ile Türk Lirasının kendisini toparladığını aktardı.Türkiye’de yaşanan finansal kriz ardından büyümenin dış kredilere bağımlı hale geldiğini aktaran IMF, Türkiye’nin ekonomik verilerinin toparlanmasına neden olan değişkenleri şu şekilde sıraladı: “Genişletici maliye politikası, kamu bankaları tarafından piyasaya hızlı kredi sağlanması ve daha uygun dış finansal koşullarının desteği ile Türkiye ekonomisi büyümeye başladı.”“Piyasa baskılarının azalması ile Türk Lirası toparlandı. İthalattaki azalma ve güçlü turizm sezonu, cari hesabın olağanüstü biçimde düzeltmesine katkı sundu.”IMF RAPORUNDA MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİNE DEĞİNDİ!


IMF raporunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz indirimine de değinerek, politika faizlerinin Temmuz ayından bu yana 1000 baz puan indirildiği hatırlattı. Güçlü baz etkisi sebebiyle enflasyonun sert biçimde düştüğünü aktaran IMF, TL’deki göreceli istikrar ve negatif üretim açığının da enflasyon düşüşüne katkı sağladığını belirtti.RAPORDA ÖZEL SEKTÖR BİLANÇOLARINDAKİ HASSASİYETİN DEVAM ETTİĞİ BELİRTİLDİ!


IMF Türkiye’nin toplam kamu borcunun düşük olduğunu belirtmesi ardından asıl problemin, özel sektör borçlarında olduğu vurgusunu yaptı. IMF’ye göre ekonomide mevcut sakinlik kırılgan olup düşük rezerv tamponu ve yüksek dış finansman ihtiyacı sebebiyle banka ve şirketlerin bilançolarındaki hassasiyet devam ediyor!TÜRK EKONOMİSİ 2019, 2020 VE 2021 YILLARINDA POZİTİF BÜYÜYECEK!


IMF Türk ekonomisinin orta vadede daha güçlü ve esnek bir büyüme yakalayabilmesi için kapsamlı bir reform paketine ihtiyaç duyduğunu belirtti. Reform paketi vurgusu ardından IMF, Türkiye ekonomisi için büyüme tahminleri beklentilerini şu şekilde sıraladı:* IMF Türk ekonomisi 2019 büyüme tahmini yüzde 0,2* IMF Türk ekonomisi 2020 büyüme tahmini yüzde 3* IMF Türk ekonomisi 2021 büyüme tahmini yüzde 3IMF ENFLASYON VE İŞSİZLİK TAHMİNLERİ ÇİFT HANELİ!

Yılsonu ve 2020 yılı enflasyon ve işsizlik tahminleri beklentilerine de raporunda yer veren IMF, enflasyon ve işsizlik cephesinde şu sonuçları bekliyor:

* 2019 yılsonu IMF enflasyon tahmini beklentisi yüzde 13,50* IMF 2020 enflasyon tahmini beklentisi yüzde 12* IMF 2021 enflasyon tahmini beklentisi yüzde 12* 2019 yılsonu IMF işsizlik beklentisi tahmini yüzde 13,8* IMF 2020 işsizlik tahmini beklentisi yüzde 13,7* IMF 2021 işsizlik beklentisi tahmini yüzde 12,9Uluslararası kuruluşların Türk ekonomisi hakkındaki raporları, güncel ekonomik veriler ve son dakika ekonomik gelişmeler için /ekonomi linki üzerinden Ekonomi sayfamızı takip edebilirsiniz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.