SON DAKİKA
Hava Durumu

Hazine ve Maliye Bakanlığı 2020 Yılı Gelir Vergisi Tarifelerini Açıkladı

Gelir Vergisi Genel Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı. Gelir vergisi dilimlerine yönelik yeni düzenlemeler yapıldı. Peki, mesken kira gelirleri istisna tutarı ne kadar? Engellilik indirimi tutarı ne kadar? Haberimizden inceleyebilirsiniz.

Haber Giriş Tarihi: 28.12.2019 10:30
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Hazine ve Maliye Bakanlığı 2020 Yılı Gelir Vergisi Tarifelerini Açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli olacak, Gelir Vergisi Genel Tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Gelir vergisi dilimlerine yönelik yapılan yeni düzenleme kapsamında yayımlanan güncel tarifelerin belli olmasının ardından oranlar merak edilmeye başladı. Öte yandan Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğde, bazı had ve tutarlarda yeniden değerleme oranı baz alınarak düzenlemeye gidildiği görülmektedir. 2020 YILI MESKEN KİRA GELİRLERİ İSTİSNA TUTARI BELLİ OLDU


Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan gelir vergisi tebliğine göre, mesken kira gelirleri için uygulanan istisna tutarı 6 bin 600 TL, işverenler tarafından işyeri ya da iş yerinin müştemilatı dışında kalan alanlarda çalışanlara yemek verilmesi şartıyla menfaate ilişkin istisna tutarı 23 TL olarak belirlenmiştir. 2020 ENGELLİK İNDİRİMİ TUTARI NE KADAR?


Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ kapsamında birinci dereceden engelliler için 1.400 TL, ikinci derece engelliler için 790 TL ve üçüncü derece engelliler için 350 TL engellilik indirim tutarı belirlenmiştir. GELİR VERGİSİNE TABİ GELİRLER İÇİN ESAS ALINANA TARİFE ORANLARI


Gelir vergisine tabi olan gelirler için yapılan son düzenleme ile vergilendirmede esas alınan tarifler, 22 bin TL’ye kadar %15 ve 49 bin liranın 22 bin TL’si için 3 bin 300 TL ve fazlası için %20 olarak tespit edilmiştir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.