SON DAKİKA
Hava Durumu

EYT meclise geldi mi? Ne zaman gelecek?

Emeklilik için merakla bekleyen milyonların gözü kulağı Ankara’da. EYT meclise ne zaman gelecek? Ankara’dan konuya dair açıklamalar geldi… İşte EYT için meclisten haberler…

Haber Giriş Tarihi: 17.01.2023 13:50
Haber Güncellenme Tarihi: 17.01.2023 13:50
https://gazetebanka.com/
EYT meclise geldi mi? Ne zaman gelecek?

Emeklilik için müjdeli haber geçtiğimiz günlerde gelmişti. EYT için herhangi bir yaş şartı aranmayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından milyonların merakla beklediği bu haber açıklanmıştı. Şimdi ise gözler Ankara’ya çevrildi. EYT ne zaman meclise gelecek sorusu oldukça merak ediliyor. EYT’i,nin meclise gelme tarihiyle alakalı haberler…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından EYT’yle alakalı olarak sevindiren haber açıklanmıştı. EYT için herhangi bir yaşa bakılmayacak. Merakla bekleyen vatandaşlar bu habere oldukça sevindi. Şimdi ise Meclis’ten gelecek haber için sabırsız bekleyiş sürmekte. Pek çok vatandaş EYT kapsamında emekli olmayı bekliyor. Ocak ayı içerisinde EYT’NİN meclise taşınması beklentiler arasında yer alıyor. Konuya dair Ak Parti Sözcüsü Çelik’ten açıklamalar geldi.  Çelik konuşmasında şunlara değindi: Bu çerçeve kapsamında vatandaşlarımız rahat olsun. Şubat ayında olmadı en geç Mart ayı içerisinde EYT için sonuç tamamen elde edilmiş olacaktır.

İLK EMEKLİ MAAŞI NE ZAMAN ALINACAK?

Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili düzenlemede 8 Eylül 1999 tarihinden önce çalışmaya başlamış olanları kapsamaktadır. EYT düzenlenmesinde ilk aşamada 2 milyon 250 bin vatandaş faydalanacak. Bahsi geçen teklif öncelikli olarak TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda masaya yatırılacak. Daha sonra ise Genel Kurul süreci devreye girecek. Gelen tahminlere göre EYT’liler ilk maaşlarını Mart ayı içerisinde alacaklar. Ocak ayı içerisinde sona doğru veya Şubat ayının başlarında teklifin Meclise sunulması beklenmekte. Şubat ayı içerisinde ise teklifin yasalaşması beklentiler arasında. İlk maaşlar için Mart ayı tahminleri geldi.

EYT İÇİN KRİTERLER

EYT düzenlemesinde 8 Eylül 1999 tarihinden önce çalışmaya başlamış kişiler faydalanacak. Kadınlarda toplam 5000 gün kadar prim sayısı ile 20 senelik sigorta süresi aranacak. Erkeklerde ise 2000 gün kadar prim sayısıyla 25 senelik sigortalı çalışma süreleri aranacak.

Kıdem tazminatı ödemeleri içinse işveren kimselere Kredi Garanti Fonu’ndan destek yapılacak. EYT henüz yasallaşmadığı için bu aşamada başvurulara geçersiz olacak. Teklif yasallaştıktan sonra ki başvurulara geçerli olacaktır. Yasal süreç bittikten sonra ise başvurular e-devlet sistemi üzerinden alınacak.

EYT’den 8 Eylül 1999 tarihinden önce çalışmaya başlayanlar faydalanacak.

Erkeklerde 25 kadınlarda ise 20 yıl çalışma zamanı ile 5000 bin prim günü tamamlamış olanlar emekli olabilecekler.

EYT için yaş şartı yok.

Emekli olup çalışmaya devam eden işçiye mahsus olmak üzere beş puan SGK destek primi için indirim uygulanacak.

Kıdem tazminatı ödemelerinde ise işveren kimseye Kredi Garanti Fonu’ndan destek sağlanacaktır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.