SON DAKİKA
Hava Durumu

EYT’liler dikkat! Maaş hesaplamasında önemli detaylar…

EYT düzenlemesinde maaşları artıracak formüller. Alınacak olan maaşları belli oranda yükseltmek için neler yapılmalı? EYT yasallaşması sonrasında meydana gelecek olan önemli değişimler. Detayları…

Haber Giriş Tarihi: 18.01.2023 11:36
Haber Güncellenme Tarihi: 18.01.2023 11:36
https://gazetebanka.com/
EYT’liler dikkat! Maaş hesaplamasında önemli detaylar…

Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesinin yasallaşması bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde açıklanan yaş sınırı olmaması kararından sonra şimdi de gözler yasallaşmasını açıklayacak olan karar çevrildi. Meclis’ten gelecek karar merakla bekleniyor. İlk maaşlar ne zaman alınacak? Düzenleme yasallaştıktan sonra maaşlar ne kadar olacak?

EYT için meclisten gelen haber bekleniyor. Vatandaşların gözü kulağı Meclis’ten gelecek olan haberde. İlk maaşların ne zaman alınacağı kadar ne kadar olacağı da merak konusu oldu. İşverenler nitelikli çalışanlarının emekli olmasını istemiyor. Bundan dolayı EYT kapsamında emekli olacaklar için çeşitli fırsatlar ve imkanlar sunuluyor. İlk maaşların ne kadar olacağı merak konusu olmaya devam ediliyor. Kimi EYT’liler için yüksek rakamlı maaş fırsatları doğdu. Maaşın ne kadar olacağı açıklandıktan sonra iş hayatına devam edip etmeme kararı alacak olan vatandaşlar için maaşını yükseltmenin birkaç adımı açıklandı.

EYT kapsamında SSK’lı kadınların 20 erkeklerin de 25 senelik sigorta süresi ve 5000 bin prim günü doldurma şartı aranıyor. Bu şartı dolduranlar emekli olabilir. Bununla beraber önemli olan başka bir konu da prim günü eksik olanların kanuni yolla borçlanma yapılandırılarak emekli olabilecekler.

BORÇLANDIRMAYLA MAAŞ ARTTIRMA YÖNTEMLERİ

Bahsi geçen borçlandırma sadece eksik günleri tamamlayıp emekli olmaya yaramayacak. Eğer vatandaş emekli olmaya hak kazandıktan sonra da çalışma hayatına devam ederse de oldukça önemli bir vergi getirisi kazanmış olacak. Borçlanmayı yaptıklarını dair ilgili belgeleri de iş yerlerine iletip aldıkları maaş bordrolarında miktarlarının vergi matrahından da düşülmesinin kapısını açmış olacaklardır. Böylece vatandaşın maaş bordrolarında vergi hesabı olmayacaktır.

Hem emekli olup hem çalışma hayatına devam eden vatandaşların maaş bordrolarında vergi olmayacağından dolayı daha yüksek rakamlı net ücret alacaklardır. Sonuç olarak kesilen vergi oranında adlıkları maaş yükselecektir.

Askerlik yada doğumla alakalı bir borçlandırma yaparak emekli olmaya hak kazanan EYT’li vatandaşın çalışma hayatına devam etmesi durumunda yeni bir hesap daha gündeme geliyor. EYT emekli ücretleri hesaplamasına bakıldığında brüt 17.500 lira kadar maaşı olan bir çalışanın SGK’ya yaptıkları borçlanmaya dair ilgili belgeyi çalıştıkları yere teslim ettiklerinde de aynı şekilde vergi kesintisi olmayacaktır.

VERGİ KESİNTİSİ OLMAYACAK

Brüt maaşı 17.500 lira olan bir çalışan vatandaş emekliden borçlanma yapmaması halinde 1.312 lira SGK işçi payı ve 56 lira damga vergisi, 1.152 lira da gelir vergisi kesintisine uğrayacaktır. Böylece net maaşı da 14.978 lira olacak. Eğer borçlanmaya gitmiş olsaydı vergi kesintisi olmayıp 16.130 lira maaşı olacaktı.

Hem borçlanma yapıp hem de iş hayatında devam edecek olan EYT kapsamında emekli olacak vatandaşların borçlandırma belgelerini çalıştıkları yere teslim etmeleri ve orda işleme sokulması şartı vardır.

Öte yandan konuya dair en çok merak edilenlerden biri de EYT’nin ne zaman yasallaşacağı. Gelen haberlere göre en geç Mart ayı içerisinde EYT’lilerin maşlarını alması bekleniyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.