SON DAKİKA
Hava Durumu

EYT’liler dikkat! Kıdem tazminatı ve işsizlik ödemeniz yanabilir…

Milyonlarca vatandaşın meraka beklediği EYT maaşlarının Mart ayında yatırılması bekleniyor. Vatandaşlar şimdiden emekli maaşları için hesaplamalar yapmaya başladı. İş yerlerinden kıdem tazminatı ve işsizlik ödemesi alacak EYT’lilere uyarı geldi, 29 koduna dikkat edin! Ödemeleriniz yanabilir…

Haber Giriş Tarihi: 19.01.2023 12:42
Haber Güncellenme Tarihi: 19.01.2023 12:42
https://gazetebanka.com/
EYT’liler dikkat! Kıdem tazminatı ve işsizlik ödemeniz yanabilir…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT maaşları için mart ayını işaret etti. EYT kapsamında emekli olacak vatandaşlar da emekli maaşları için hesaplamalar yapmaya başladılar. Yasanın çıkmasıyla beraber milyonlarca vatandaş iş yerlerinden emekli olup kıdem tazminatı hakkı kazanacaklar. Fakat iş verenin iş akdini feshi işlemi sırasında SGK’ya kod 26 bildiriminde bulunursa kıdem tazminatı ve işsizlik ödemesi yanacak.

2022 yılı Temmuz Aralık döneminde 15 bin 374 lira olan kıdem tazminatı 2023 yılında 19 bin 982.83 liraya çıktı. SGK brütü de bu yeni rakam üzerinde olan tüm vatandaşların kıdem tazminat hesaplaması tavan rakam üstünden yapılmakta. Böylece on sene çalışıp işten çıkarılacak olan birinin alacağı kıdem tazminat ücreti 199 bin 820 lira oldu. EYT kapsamında emekli olacaklar da iş yerlerinden ayrılırken kıdem tazminatı ödemesi gerçekleşecek. Fakat eğer iş veren kimse SGK’ya kod 29 ihbarında bulunmuşsa kıdem tazminatı alınamayacak. Vatandaşların kod 29 konusunda dikkatli olmaları gerekmektedir.

EYT’DEN EMEKLİ OLACAKLAR KOD 29’A DİKKAT EDİN!

EYT kapsamında emekli olmayı bekleyen milyonlarca vatandaş için uyarı geldi. Kıdem tazminatınızın yanmaması için kod 29 ibaresine dikkat etmeniz gerekmekte. EYT’den emekli olacaklar için iş yerlerinden kıdem tazminatı ödemesi yapılması gerekmekte. Fakat gelen duyumlara göre kimi iş verenler bu durumdan kaçmak için farklı yollara başvurmakta. Kıdem tazminatı ödememek için SGK’ya kod 29 uyarısında bulunabilirler. Eğer kod 29 uyarısı verilirse emekli olacak vatandaş kıdem tazminatından yararlanamaz. İşveren kimse işten çıkarttığı kişiyi hangi nedenle işten çıkarttığına dair bir kod numarası veriyor. Kod 29 ise şu anlama gelmektedir: İşveren kimse tarafından ahlak ve iyi niyet kurallarına ters davranış sergileme sebebiyle iş sözleşmesinin feshi, anlamı taşımaktadır. İşveren kimse işçiyi kod 29 ile çıkarması için 4857 İş Kanunu’nun alakalı olan bendi kapsamında bulunan fiillerden birini işlemiş olması gerekmekte.

İŞVERENE DAVA AÇILABİLİR

İşçi işverenine bu konuda dava açma hakkına sahiptir. SGK uzmanları işçilerin uzun uğraşlar sonucu davayı kazanırsa kıdem tazminatı almaya hak kazanacağını söylüyor. Eğer işçi kod 29 ile işten çıkışı verilmişse hem kıdem tazminatı hem de işsizlik ödeneğinden faydalanamıyor.

SGK kod 29’un haksız yere kullanımı sonrasında duruma el attı. Çıkış kodlarıyla alakalı olarak düzenleme çalışmalarına gitti. Ayrı ayrı kod belirlendi.

KOD 29 TAM OLARAK NEDİR?

İşveren kimse şu durumlar kod 29 verebilir:

  •        Ahlak ve iyi niyet kurallarına uyulmaması,       Görevin bilerek ve daimi olarak ihmali       Mazeret sahibi olmadan işe gelmemek       Cinsel taciz, hırsızlık, küfür, uyuşturucu madde kullanımı.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.