SON DAKİKA
Hava Durumu

Elektrik ve Elektronik sektöründe ihracat verileri açıklandı! En çok ihracat İngiltere’ye yapıldı

Kasım ayının ihracat verileri açıklandı. Elektrik ve elektronik verilerinin Kasım ahı ihracat oranı paylaşıldı. Açıklanan verilere göre 1 milyar 428 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti. İhracatın büyük bir kısmı İngiltere’ye yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 26.12.2022 13:36
Haber Güncellenme Tarihi: 26.12.2022 13:36
https://gazetebanka.com/
Elektrik ve Elektronik sektöründe ihracat verileri açıklandı! En çok ihracat İngiltere’ye yapıldı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Elektrik ve Elektronik sektörünün Kasım ayına ilişkin ihracat oranları açıklandı. Açıklanan verilere baktığımızda, toplamda 1 milyar 428 milyonluk ihracat yapıldığı görülüyor. Kasım ayı içerisinde en çok ihracat yapılan ülkeler, İngiltere, Almanya ve Rusya oldu. En fazla elektrik ve elektronik ihracatı ise şehir olarak 759,6 milyon dolarla İstanbul gerçekleştirdi.

Açıklanan verilere göre, 2021 senesinden Kasım ayı içerisindeki 1 milyar 267 milyon dolar olan elektrik ve elektronik sektöründe gerçekleştirilen ihracat, bu senenin aynı döneminde .6 ile artış göstererek 1 milyar 428 milyon dolara yükselmiş oldu.

İHRACATTA İNGİLTERE BİRİNCİ SIRADA

Paylaşılan bilgiler doğrultusunda, sektörün ülkeler bazında yapılan ihracat satışına baktığımızda İngiltere’yi birinci sırada görüyoruz. Toplamda 144.9 milyon dolarla İngiltere ilk sırada yer alıyor. İngiltere’ye yapılan ihracatın geçen senenin aynı dönemine oranla %24.1 oranında bir azalma var. İngiltere’nin ardından Almanya geliyor. İngiltere’yi %20.3 artış oranı ve 125.5 dolarla Almanya takip ediyor. Almanya’dan sonra ise Rusya listede yer alıyor. 1.2 oranında ki artış ve 78.3 milyon dolarla Rusya’da listede üçüncü sırada yer alıyor. Rusya’nın ardından da .5 oranında artış ve 72.8 milyon dolarla Fransa listede yer almakta.

Yapılan ihracatın bölgesel olarak dağılımına baktığımızda ise AB ülkeleri listeden ilk sırada yer alıyor. 2021 senesinde Kasım ayı içerisinde Avrupa Birliği ülkeleri için yapılan 541.4 milyon dolarlık ihracat, 2022 senesinde aynı zamanında yapılan ihracatın %4.5 artış gösterdi. Böylece bölgeye 565.6 milyon dolarlık ihracat gerçeklemiş oldu. Avrupa Birliği ülkelerinden sonra ise en çok ihracat toplamda 108.8’lik artış ve 214.1 milyon dolarlık oranla Bağımsız Devletler Topluluğu listede ikinci sırada yer aldı.

İSTANBUL BİRİNCİ İL OLDU

Yapılan ihracat rakamlarına baktığımızda, şehirler olarak en çok İstanbul ihracat gerçekleştiren il oldu. Toplamda 759.6 milyonluk dolarla Kasım ayında en çok ihracat yapan il oldu. İstanbul’un ardından da Manisa 195.1 milyon dolarla, Ankara 89.1 milyon dolarla ve Kocaeli 85.1 milyon dolarla listede ki yerini aldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.