SON DAKİKA
Hava Durumu

Elektrik Faturası Yüksek Mi Geliyor? Elektrik Faturasını Yüzde 50 Oranında Düşürme Yöntemleri

Elektriğe gelen zamlardan sonra birçok insan elektrik faturalarının yüksek gelmesinden yakınmaktadır. Ufak değişiklikler yaparak elektrik faturasını yüzde 50 oranında azaltmak artık mümkün. Akıllı sayaçlar ve doğru aleti kullanarak elektrik tasarrufu yapabilirsiniz.

Haber Giriş Tarihi: 07.12.2019 10:40
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Elektrik Faturası Yüksek Mi Geliyor? Elektrik Faturasını Yüzde 50 Oranında Düşürme Yöntemleri

Limak Elektrik Uludağ Elektrik Genel Müdürü Ali Erman Aytaç, elektrik kullanımında tüketiciyi bilinçlendirme çalışmalarının bir bölümünü açıkladı. Ali Erman Aytaç, “ Enerjinin doğru kullanılması, ithal kaynaklardan alınan enerjiyi azaltır ve cari açığa katkı sağlar. Diğer yandan ise aile ekonomisine fayda sağlamaktadır. Bu nedenden dolayı enerjiyi doğru tüketmek önemlidir.” açıklamasında bulunmaktadır.Ülkemizin ithal kaynaklardan kullanılan elektik payı eskiden yüzde 60 civarındaydı. Yapılan yatırımlarla birlikte bu oran yüzde 40 civarına düşmüş durumda.Ali Erman Aytaç açıklamalarında 4 milyar dolar kaynağın yurtdışına gittiğini belirtiyor ve enerji tasarrufunun oldukça önemli olduğunu vurguluyor. Aytaç, “ Yaşam kalitemizden ödün vermeden, yapılan küçük değişiklikler sayesinde büyük sonuçlar elde edilebilmektedir.” Demektedir. ELEKTRİK FATURASINI AZALTMA VE ELEKTRİK TASARRUFU YAPMA YÖNTEMLERİ


* Kombi ve elektrikli ısıtıcılar sabit seviyede tutulmalı. Dünya Sağlık Örgütüne göre oturma odası 21 derece, diğer odalar ise 18 derece ısıda olmalı. Odalardaki ısı ayarlaması sayesinde yüzde 7 tasarruf sağlanabilmektedir.* Kombilerde doğalgazın yanında elektrik de kullanılmaktadır. Bu nedenden dolayı elektrik tüketimi minimum seviyede olan kombiler tercih edilmelidir.* Odalarda bulunan peteklerin önü açık olmalı, eşya konulmamalıdır.* Kış ayları başlamadan önce kombi bakımı yaptırılmalıdır.* Elektrik birim bedelleri gece daha düşük olmaktadır. Gece saatlerinde kullanılan teknolojik aletlerin faturaya yansıması gündüz kullanıma göre oldukça az olur. Gece tüketimi arttırmak yüzde 50’ye yakın tasarrufa imkan sağlamaktadır.* Bina yalıtımı yaptırmak, düşük tüketimli ev aletleri kullanmak yüzde 28 oranında elektrik tasarrufu sağlamaktadır.* Buzdolabı kapağının açık bırakılmaması ve buzdolabının ısı veren yerlerden uzak konumlandırılması yüzde 25 oranında katkı sağlamaktadır.* Kullanılmayan aletlerin fişinin çekilmesi de elektrik giderini düşürücü etkenler arasında yer almaktadır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.