SON DAKİKA
Hava Durumu

Dünya gıda fiyatlarında beklenmedik artış!

2022 yılında küresel gıda fiyatlarında beklenmedik artış meydana geldi. 2022 yılının ortalaması bir önceki seneye kıyasla ’ten fazla yükselişe geçti!

Haber Giriş Tarihi: 07.01.2023 15:04
Haber Güncellenme Tarihi: 07.01.2023 15:04
https://gazetebanka.com/
Dünya gıda fiyatlarında beklenmedik artış!

Dünyadaki gıda fiyatları için beklenmedik yükseliş yaşandı. Tüm dünyada 2022 yılında gıda fiyatlarında oldukça sert bir yükselme meydana geldi. Dünya gıda rakamları aralık ayı içerisinde %1.9 oranında gerileyerek düşüşünü dokuzuncu aya taşımış oldu.

2022 yılında dünya gıda fiyatları bir önceki yıla oranla ’ten daha fazla bir yükseliş gösterdi. Tüm dünyada gıda fiyatlarında beklenmedik bir artış yaşandı. Dünya gıda fiyatları aralık ayı içerisinde %1.9 oranında gerileyerek düşüşte dokuzuncu aya geçti. Bununla beraber 2022 yılının bütünü için endeks, 2021 yılındaki ortalama değerine oranla .3 artış gösterdi. 2022 yılının endeksin 12 aylık ortalaması 143.7 puan olarak kayda geçti.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafınca derlenen süt ürünleri, tahıllar, yağlı tohumlar, et ile şeker ücretlerindeki aylık bazdaki değişimleri izleyen dünya gıda ücretleri endeksi kasım ayı içerisindeki revize edilmiş olan 135 oranından aralık ayı içerisinde 132.4’e kadar gerileme yaşandı. Kasım ayı içerisindeki gıda ücretleri endeksi 135.7 olarak kayda geçti.

2022’de dünya gıda fiyatları endeksi önceki yıla oranla .3 oranında arttı.

RUSYA UKRAYNA SAVAŞI ETKİLİ OLDU

Bilindiği üzere Rusya geçen sene şubat ayı içerisinde Ukrayna’ya saldırmıştı. Rusya’nın Ukrayna’ya olan işgali sonrasında Karadeniz’den gerçekleşen sevkiyatla alakalı olarak aksama olacağına dair endişeler meydana gelmişti. Fakat Birleşmiş Milletler, Türkiye, Ukrayna ve Rusya arasında gerçekleşen tahıl koridoru sözleşmesiyle endişeler yatıştı.

Dünyada buğday ile mısır ücretleri sene boyunca rekor rakamlara ulaştı. 2022 yılının tamamı için FAO Bitkisel Yağ Ücret Endeksi’nin ortalama olarak değeri rekor bir rakam olurken, FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi ile Et Fiyat Endeksi 1990 yılından bu zamana kadar en yüksek rakamları gördü.

FAO Baş Ekonomisti Maximo Torero konuya dair şunları dile getirdi: Oldukça dalgalı geçen 2 senenin ardından daha sakin gıda emtia ücretleri hoşlukla karşılanmakta. Dünyada gıda fiyatlarının yüksek rakamlarda kaldığı ve birçok ana temel ürünün rekor rakamlara yakın olduğu dikkate alındığında, tetikte olmak ve dünya gıda güvensizliğinin hafifletilmesine güçlü bir şekilde adım atmak önemlidir, ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.