SON DAKİKA
Hava Durumu

Deniz Yatırım hisse önerilerini paylaştı - 21 Aralık Salı

21 Aralık 2021 Salı Deniz Yatırım hisse önerilerini paylaştı. Deniz Yatırım hisse tavsiyeleri ve analizi...

Haber Giriş Tarihi: 21.12.2021 09:42
Haber Güncellenme Tarihi: 21.12.2021 09:42
https://gazetebanka.com/
Deniz Yatırım hisse önerilerini paylaştı -  21 Aralık Salı

21 Aralık Salı Deniz Yatırım hisse önerilerini yayınladı. Deniz Yatırım hisse tavsiyeleri ve analizi şu şekilde:



DENİZ YATIRIM HİSSE ÖNERİLERİ

AKSEN; Irak enerji ihracatı anlaşmasının 2 yıl süreyle uzatılması başvurusunun onaylanması / nötr



Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY9.94
Hedef Fiyat/Hisse TRY9.50
Getiri Potansiyeli -4%
HAO 21%



2 Kasım 2021 tarihli Özel Durum Açıklaması’nda da belirtildiği üzere, Aksa Enerji Üretim A.Ş’nin %100 oranındaki bağlı ortaklığı “Aksa Aksen Enerji Ticareti A.Ş.” ‘nin Türkiye-Irak enerji iletim hattı üzerinden Irak’a 150 MW kapasiteye kadar elektrik enerjisi ihracatı faaliyetinin 2 yıl süreyle uzatımı için EPDK’ya başvuruda bulunulmuştu. Bahsi geçen başvuru, EPDK tarafından onaylanmış olup, Irak’a 150 MW kapasiteye kadar elektrik enerjisi ihracatı faaliyeti 2 yıl süreyle, 1 Kasım 2023 tarihine kadar, uzatılmıştır.




Bu haberin mevcut durumda hisse üzerinde önemli bir etki yaratmasını beklemiyoruz. Ancak Irak ihracat faaliyetinin devamlılığının sağlanmasının şirketin gelecekteki operasyonel hacmine katkıda bulunabilecek olması açısından sınırlı olumlu olarak da algılanabileceğini belirtmekte fayda görüyoruz.



PETKM; Etilen-nafta makası haftalık bazda artış gösterdi / olumlu – Petlim paylarının Socar’a geri devri / nötr



Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY9.59
Hedef Fiyat/Hisse TRY8.85
Getiri Potansiyeli -8%
HAO 37%



Petkim tarafından paylaşılan verilere göre, etilen-nafta makası 17 Aralık 2021 tarihi itibariyle haftalık bazda 106,8 USD (%17,9) artış ile 702,5 USD seviyesine yükseldi. Etilen fiyatlarında önceki 1.284 USD seviyesinden 1.389 USD seviyesine 105 USD’lik bir yükseliş görülürken (%8,2), nafta fiyatında 1,8 USD’lik bir düşüş (-%0,3) yaşandı. Hatırlanacağı üzere, makas bir önceki hafta 597,5 USD seviyesinden 595,7 USD’ye toplamda 1,8 USD daralma göstermişti. Etilen-nafta makasının geçen haftaki hafif düşüşün ardından bu hafta yükselerek 702,5 USD seviyesinde olmasını Petkim açısından olumlu olarak değerlendiriyoruz.



Etilen-nafta makasının ortalaması yılın ikinci çeyreğinde yıllık bazda %153, çeyreksel bazda %4 artışla 646,2 USD seviyesinde oluşmuştu. Haziran ayında başlayıp Temmuz başında görülen azalışın etkisiyle 3Ç21’de etilen-nafta makasının ortalaması 544,6 USD düzeyinde gerçekleşti.




Etilen-nafta makası petrokimya endüstrisi için genel bir karlılık metriği olmakla birlikte karlılık görünümü ile ilgili daha sağlıklı yorum yapmak için nihai ürün fiyatlarının takip edilmesi gerekmektedir. Belirli petrokimya ürünlerinin fiyatlarının endeksi olması açısından Platts endeksi da bu açıdan izlenebilir. Ancak söz konusu endeksin Petkim’in ürettiği ürün gamı ile birebir örtüşmediğini belirtelim.



Ayrıca, 19. 12. 2014 tarihinde duyurulduğu üzere Goldman Sachs International ve PETKİM paylarının hakim ortağı SOCAR Turkey Enerji A.Ş. arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde Petlim Limancılık Ticaret A.Ş.’nin sermayesinin %30’una denk gelen kısmı 250 milyon ABD Doları bedeliyle Goldman Sachs International tarafından satın alınmış, buna ek olarak ilgili hisseler için yedi yıl vadeli geri satma opsiyonu sağlanmıştı. Goldman Sachs International bu geri satma opsiyonunu kullanarak Petlim sermayesinin %30’una denk gelen hisseleri SOCAR Turkey Enerji A.Ş.’ye devretmiştir. İlgili satış sonrası PETKİM’in Petlim’deki payı %70 olarak kalmaya devam etmektedir. İlgili açıklamayı Petkim pay yapısı üzerinde bir değişiklik yaratmaması nedeniyle nötr bir gelişme olarak değerlendirmekteyiz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.