SON DAKİKA
Hava Durumu

Çarpıcı analiz: TL değer kazanmaya devam edecek, Dolar 7 TL'ye kadar gerileyecek!

TL analizleri açıklanmaya devam ediyor. Dolar yorumları ve diğer döviz analizinde çarpıcı yorumlarda bulunan uzmanlar, TL'nin değer kazanacağını belirtiyor. Dolar yorumları içerisinde en göze çarpanı ise 7 TL'ye kadar düşeceği yönünde. Dolar ne olur sorusuna bugüne kadar verilen cevaplar içerisinde farklı bir bakış açısıyla oluşturulan Dolar tahmini detayları haberimizde...

Haber Giriş Tarihi: 17.12.2020 07:31
Haber Güncellenme Tarihi: 17.12.2020 07:31
https://gazetebanka.com/
Çarpıcı analiz: TL değer kazanmaya devam edecek, Dolar 7 TL'ye kadar gerileyecek!

Piyasalar, 2021 yılı için umutlu! Piyasalar, bu yıl değer kaybeden Türk Lirası’nın 2021’ daha iyi bir seviyede olmasını bekliyor. Diğer haberlere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yönetiminin daha Ortodoks politikalara yönelik sinyaller vermesinin bunda rolü var. TL’nin bu yıl yaşamış olduğu değer kaybının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomi yönetiminini değiştirdiği söyleniyor. Bu durumunda TL’nin yaşamış olduğu değer kaybının biraz düzeldiğini sağladığı vurgulanıyor.Kurun yükselişinin Türkiye ekonomisine olan güvenin sarsılmasına yol açtığı belirtiliyor. Goldman Sachs'ın hesaplarına göre Merkez Bankası'nın 100 milyar dolar değerinde döviz rezervi sattığı aktarıldı. Szabo’ya göre ise işlerin normalleşmesi durumunda politikalarda bir dönüşün yaşanması ihtimali de var.KUR SEVİYESİ İNEBİLİRMerkez Bankası’nın faizi artırmamasıyla Kasım ayında kur rekor kırdı. Ekim ayındaki verilere göre bu beklenmiyordu. Bundan dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomi yönetimini değiştirmesiyle TL yüzde 10 değer kazandı. Fakat TL bu yılın en çok değer kaybeden gelişmekte olan ülke para birimlerindendir.Frankfurt Commerzbank’ın Kur stratejisinin başında bulunan Ulrich Leuchtmann, ‘u an lirada para politikasının geleneksel bir çizgide ilerleyeceğine yönelik güçlü bir umut görüyoruz. Asıl sınav para politikası reel ekonomi performansını etkilediğinde verilecek" dedi. TL’DEKİ DEĞER KAYBI KUR KRİZİNE BENZETİLİYOR. TL’de görülen değer kaybının 2018 yılında yaşanan kur krizine benzetildi. 2018’de ekonomi politikalarında kararların geç alınması sebebiyle bir kur krizi yaşanmıştı. Leuchtmann, bu yıl ki durumun farklı olup olmadığı hakkında tahminde bulunmanın zor olduğunu söylüyor.Rabobank'tan gelişmekte olan piyasalar döviz stratejisti Piotr Matys, liranın önümüzdeki yıl değer kazanabileceğini, kurun 7 seviyesine inebileceğini öngördü.
Ancak Matys'e göre bu Erdoğan’ın yeni ekonomi yönetimine desteğini devam ettirmesi ve ABD'nin yeni başkanı olacak Joe Biden'ın diplomasiye şans vermesi ile sağlanabilir.ABD İLE İLİŞKİLERİN ÖNEMİABD'nin S-400 yaptırımlarından sonra iki ülkenin ilişkileri ilerletmesi halinde lira’nın yükselişe geçebileceğini, yılın ilk yarısında 7,25 ve 7,50 seviyesinde seyredebileceğini öngörülüyor. Ekonomik yönetimin izlediği politikalara bakıldığında doğru gibi gözükse de, piyadakiler tecrübelerinden ötürü yetkililere güvenmekte hızlı davranmıyor. Commerzbank'tan Leuchtmann, TL'nin 2021 sonu ile 8,75 seviyesine kadar değer kaybedeceğini belirtiyor. Erdoğan'ın 18 Kasım'da iş insanlarıyla yaptığı toplantıda yatırımcıların yüksek faizden dolayı zarar göreceğini söylemesiyle birlikte TL yüzde 1,1 değer kaybetmişti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.