SON DAKİKA
Hava Durumu

Berat Albayrak’tan Enflasyon Verileri Değerlendirmesi

Haber Giriş Tarihi: 04.07.2019 14:05
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Berat Albayrak’tan Enflasyon Verileri Değerlendirmesi

Haziran ayı enflasyon rakamları 3 Temmuz Çarşamba günü itibarıyla Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanarak resmen kamuoyuna duyuruldu. Kurum tarafından daha önce tahmin edilen beklentiler doğrultusunda bir açıklama gelirken, son dönemde ekonomik anlamda alınan önlemler ve atılan reform adımları haziran ayı enflasyon verilerinde sert düşüş yaşanmasına neden oldu. Konuya ilişkin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Enflasyon rakamları, 2018 Haziran ayından bu yana en düşük seviyeyi gördü. Haziran ayı itibarıyla açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) %0.03 ile piyasa beklentisinin epey altında bir oranda artış gösterdi. Bununla birlikte yıllık enflasyon rakamları da toplamda %2,99 puan azalarak %18.71 seviyesinden %15.72 seviyesine gerilemiş oldu. Bu sayede yıllık enflasyon verileri 2018 Haziran’dan günümüze yani son bir yılın en düşük seviyesine inmiş oldu.

“Enflasyon Rakamları Tek Haneye Düşecek”

Hazine ve Maliye BakanıBerat Albayrak, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan haziranayı enflasyon rakamları ile ilgili olarak çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.Bakan Albayrak, son dönemde enflasyonda düşüş trendinin devam ettiğine dikkatçekerek haziran ayı rakamlarının açıklanmasıyla yıllık hedefin altında birseviyeye geldiklerini belirtti. “Gıda tarafındaki kazanımlarımızı özellikleyapısal adımlarımızla koruyacak ve önce tek haneli enflasyonları görecek,ardından yılı hedeflerimizi atlında bir oranda kapatacağız diyen Bakan Albayrakgelecek adına umutlu konuştu.

“Enflasyondaki En Yüksek Düşüş Gıdada”        

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından kamuoyuna açıklanan verilere göre geçen yılın aralık ayında belirlenen tüketici fiyatları %5.01 oranında yükselirken yurt içi üretici fiyatlarında da %8.09 oranında bir artış olduğu görüldü. Haziran ayında ana harcama gruplarında aylık bazda en yüksek artış ise %2.65 ile lokanta ve oteller grubunda gerçekleşti. Haziran ayı enflasyonunda en yüksek düşüş ise %1.65 ile gıda ve alkolsüz içeceklerde görüldü. Gıdanın ardından %1.57 ile giyim ve ayakkabı sektörleri geldi.

Tüketici Fiyat Endeksiverilerinde yıllık bazda en yüksek artışının  %26.88 oranında olması dikkat çekti. Buorandaki artış çeşitli mal ve hizmetler grubuna yansıdı. Bu artışı takip eden%22.51 oranı ile ev eşyası, %20.84 ile lokanta ve oteller %19.24 ile alkollüiçecekler ve tütün oldu. Geçtiğimiz ay TÜFE’de kapsam içine dahil edilen 418maddeden 264’ünün fiyatlarında artış yaşandığı görülürken, bu maddelerin sadece103’ünde düşüş yaşandı.

Enflasyonun Düşmesiyle Birlikte İndirim Beklentisi Arttı

Enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından pek çok uzman önümüzdeki süreçte enflasyonun kademeli olarak düşüş trendine devam edebileceğini kaydetti. Halk Yatırım Araştırmaları Direktörü Banu Kıvcı Tokalı; “ağustos ayından itibaren enflasyonun yeniden düşüş trendine geri döneceği, hatta eylül ve ekim döneminde tek haneli rakamların görülmesinin olası olduğuna dair öngörümüzü koruyoruz.” dedi. Bununla birlikte Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın 25 Temmuz’da gerçekleştireceği toplantıda faiz indirim sürecine dair güçlü bir adım atılmasını beklediklerini kaydetti.

Gedik Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Beste Naz Süllü ise enflasyonda düşüş trendinin haziran ayı itibarıyla da devam ettiğine dikkat çekerek, bu sayede TÜFE’nin yılın başından gördüğü %20.3 seviyesinden %15.7 seviyesine çekilmiş olduğuna ifade etti. “Enflasyondaki düşüş seyrinin sürmesi beklenebilir lakin bazı enerji ve gıda gruplarına zamlar nedeniyle bu düşüşün etkisi sınırlı kalabilir.” diyen Süllü, Merkez Bankası’ndan faiz indirim beklentilerinin artmış olduğunu vurguladı. Bu bağlamda mevcut durumda politika faizini %24 olarak belirleyen Merkez Bankası’nın temmuz ayında 100 baz puanlık bir faiz indirimi yapabileceğini beklediklerini sözlerine ekledi.

Borçlanmada Faiz Düşüşü Sürüyor

2024 yılı vadeli eurobondihracını 2.25 milyar dolar ile tamamlandığı Hazine ve Maliye Bakanı BeratAlbayrak tarafından dün açıklanmıştı. Bu sürecin sonunda nihai getiri ise %6.45olarak belirlendi. Geride bıraktığımız mart ayından bu yana ilk defa eurobondihracına çıkan Hazine’nin 2024 vadeli dolar cinsi ihracında %6.65 olarakbelirlenen ilk getiri beklentisi daha sonra %6.50 +/-5puan şeklinde revizeedildi. Öte yandan yaklaşık 8 haftadır faiz oranlarında sert düşüş meydanagelmişken Hazine’nin dolar cinsi tahvil giderlerinin benzer vadede ABDtahvilinden farklı olarak 600 baz puandan 465 baz puana gerilediği görüldü.Bakan Albayrak önümüzdeki süreçte de bu düşüş devam edeceğini ifade etti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.