SON DAKİKA
Hava Durumu

Bakanlıktan çiftçiler için beklenen açıklama geldi…

Çiftçilerin beklediği hibe desteği için başvurular başladı. Yapılan bilgilendirmelere baktığımızda hibe desteklerin bir milyon liraya yaklaştığı görülmekte.

Haber Giriş Tarihi: 12.12.2022 17:26
Haber Güncellenme Tarihi: 12.12.2022 17:26
https://gazetebanka.com/
Bakanlıktan çiftçiler için beklenen açıklama geldi…

Çiftçilerin merakla beklediği haber geldi. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bakanlıkça belirlenen fiyatlar üzerinden %50 hibe yardımı sağlanacaktır açıklanacaktır. Bu kapsamda; tarla içi damla sulama sistemi, tarla içi yüzey altı damla sulama sistemi, tarla içi yüzey altı damlama sulama sistemi, güneş enerjili sulama sistemi, tarımsal sulama amaçlı güneş enerji sistemleri, akıllı sulama sistemleri ve liiner sulama sistemlerine hibe yardımı olacaktır.

Ülke genelinde 2007 senesinden beri 47 bin 264 proje hibeden yaralanırken,4 milyon 703 bin 211 dekar alanın sulanması modern sulama tesisleri ile gerçekleştirildi. Toplamda 2 milyar 13 milyon 486 bin 439 hibe desteği sağlandı.

Başvuru için şu özellikler aranmaktadır;

  • Gerçek ve tüzel kişiler tarafından yapılması
  • Ekipman için hibe desteğine başvuracak gerçek veya tüzel kişilerin son başvuru tarihinden önce en az 1 sene bakanlık kayıt sistemlerinden birisine kayıt şartı aranmaktadır.
  • Kamu görevlileri hibe desteğinden faydalanamazlar.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci su kaynaklarındaki kıtlığa dikkat çekerek çiftçileri tasarruflu sulama makinelerinin kullanılması için teşvik edeceklerini açıkladı. Bu meseledeki çalışmaların Türkiye’nin geleceğiyle doğrudan alakalı olduğunu belirten Bakan Kirişçi, su kaynaklarının diğer alanlarda da uyumlu kullanılmasının önemine dikkat çekti.

HİBE İÇİN BAŞVURULAR NE ZAMANA KADAR SÜRECEK?

Aralık ayının dokuzunda başlayan başvurular, 2023 Ocak ayının 20’sine kadar devam edecektir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.