SON DAKİKA
Hava Durumu

Avro Bölgesi enflasyon verileri paylaşıldı!

Avro Bölgesine ait enflasyon verileri paylaşıldı. 2022 Aralık verilerine göre enflasyon oranı %9.2 olarak kayda geçti.

Haber Giriş Tarihi: 19.01.2023 11:14
Haber Güncellenme Tarihi: 19.01.2023 11:21
https://gazetebanka.com/
Avro Bölgesi enflasyon verileri paylaşıldı!

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) konuya dair veriyi paylaştı. Eurostat, Avrupa Birliği (AB) ve Avro Bölgesine ait 2022 Aralık dönemiyle alakalı olan enflasyon bilgisini paylaştı. Avrupa İstatistik Ofisi’nden paylaşılan enflasyon verilerine göre Avro Bölgesi’nde kasım ayı içerisinde .1 olarak gerçekleşen senelik  enflasyon oranı, aralık ayı içerisinde %9.2 olarak açıklandı.

Avro Bölgesi’ne ait enflasyon verileri açıklandı. Avrupa İstatistik Ofisi tarafından açıklanan enflasyon verileri 2022 Aralık için %9.2 olarak bildirildi. Avro Bölgesi’nin öncü verilerinde de aralık ayı içerisinde enflasyon farklı olmayıp aynı oranda belirlenmişti. Avro Bölgesi’nde aralık ayı içerisinde enflasyon oranı bir önceki aya bakıldığında bir gerileme yaşadığı gözlemlenmekte. Enflasyon, bir önce ki aya kıyasla %0.4 oranında gerileme kaydetti.

Avrupa Birliği’nde kasım ayı içerisinde .1 olarak açıklanan yıllık enflasyon oranı da aralık ayı içerisinde .4’e gerilemiş oldu. Paylaşılan bilgilere baktığımızda ise enflasyon oranı 2021’in aralık ayı içerisinde Avro Bölgesi’nde %5 oranındaydı. Enflasyon verisi 2021 aralık ayı içerisinde Avrupa Birliği’nde ise %5.3 oranında açıklanmıştı.

Paylaşılan verilere baktığımızda Avro Bölgesi’ne ait enflasyonun yüzdelik dağılımları ise şu şekilde: Enflasyonun %2.88 oranını gıda ile alkol ve tütün ürünleri oluşturmakta. Enflasyonun %2.79’unu enerji oluşturmak. Enflasyonun %1.83’ünü de hizmetler oluştururken %1.7’si de enerji dış sanayi ürünlerinden oluşmaktadır.

MACARİSTAN İLK SIRADA YER ALDI

Enflasyonun ülke ülke dağılımına baktığımızda ise en yüksek oranın Macaristan’a ait olduğu görülmekte. Macaristan %25 oranla aralık ayı içerisinde en yüksek enflasyon oranına sahip ülke oldu. Diğer bölge ülkeleri ise şu şekilde sıralandı: %20.7 Letonya, %20 Litvanya, %5 Estonya, %8 Çekya, %3 Polonya, Slovakya, %3 Bulgaristan, .1 Romanya, %7 Hırvatistan, %3 İtalya, Hollanda, %8 İsveç ile Slovenya, %5 Avusturya, %2 Belçika, %9.8 Portekiz, %9.6 Almanya ile Danimarka, %8.8 Finlandiya, %8.2  İrlanda, %7.6 Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile Yunanistan, %7.6 Malta, %6.7 Fransa, %6.2 Lüksemburg ve de son olarak %5.5 enflasyon oranıyla İspanya listenin sonunda yer aldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.