SON DAKİKA
Hava Durumu

Asgari ücret son aşamada! Yeni rakam belli oldu mu?

Herkesin merakla beklediği asgari ücrette sona yaklaşıldı. Konuyla ilgili üçüncü toplantı için tarih 20 Aralık Salı günü olarak belirlenmişti. Yapılacak olan bu son görüşme sonrasında yüzler gülecek mi? Merakla beklenen haberin detayları…

Haber Giriş Tarihi: 20.12.2022 12:08
Haber Güncellenme Tarihi: 20.12.2022 12:08
https://gazetebanka.com/
Asgari ücret son aşamada! Yeni rakam belli oldu mu?

2022 yılının sonuna yaklaşırken asgari ücret gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Yeni yılda yapılacak zam oranı merakla bekleniyor. Ekonomide ki yükselmeler karşısında asgari ücret için yeni rakam ne kadar olacak? Tarafların beklediği rakam konusunda herhangi bir uzlaşma sağlanabilecek mi? Bakanlık ve işçi ile işveren temsilcileri yeni yılda belli olacak asgari ücret için toplantılar yapmaya devam ediyor.

Ülkede toplam 7 milyon vatandaşı doğrudan ilgilendiren asgari ücrette son aşamaya gelindi. Taraflardan gelen rakamlar belli oldu. Ancak henüz net bir şey çıkmadı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın taraflarla daha önce gerçekleştirdiği iki toplantıdan da net bir rakam belli olmamıştı. Bakanlığın ve Türk-İş ile TİSK arasında yapılacak olan üçüncü toplantı ise 20 Aralık Salı günü saat 14.00’da gerçekleşecek. Bu görüşme sonrasında asgari ücretle ilgili net bir rakam çıkması bekleniyor.

TARAFLAR ARASINDA UZLAŞI NASIL SAĞLANACAK?

Bugün gerçekleşecek olan üçüncü toplantıda Bakanlık ve TÜİK taraflarından gelecek ek bilgiler masada olacak. Her iki tarafta yeni rakam için pazarlık yapacak. Yeni yıl için belirlenecek asgari ücret rakamı öncesinde Türk İş Başkanlar Kurulunun, aynı gündemle toplanıp konuya dair açıklamalarda bulunacağı söylenildi.

Türk-İş Başkanı Atalay tarafından, daha önce ki toplantılarda Kasım ayı açlık ve yoksulluk sınırı açıklanmıştı. Başkan Atalay’ın açıkladığı bilgiler baz alınarak pazarlığı 7 bin 785 TL’den başlayacağı öğrenildi. İşçi kesimini temsil eden Türk-İş Başkanı Atalay bu rakamdan daha aşağı bir rakamla uzlaşıya varılmayacağını belirtti. Ayrıca Başkan Atalay, gelir vergisinde de çalışanın yanından olacak şekilde düzenleme olması, satın alma gücünün korunması ile sendikal örgütlenmeye giden yolda önlerindeki engellerin olmaması isteklerini dile getirdi.

TİSK’DEN DENGE POLİTİKASI

Öte yandan işveren kesimi temsilcisi TİSK’ den denge gözetimi geldi. Toplantılarda herhangi bir rakam ortaya koymayan TİSK, hem işçi hem de işveren için asgari ücrette dengenin gözetilmesi yönünde bir tavır sergiliyor.

Tüm bunların yanı sıra zamla ilgili senaryolarda yok değil. İşçi ve işveren taraflarının maliyet dökümleri ortaya çıkınca, olası senaryolar gündeme geldi.

YÜZDE 45 ZAMLA ASGARİ ÜCRET

Birinci olarak asgari ücret rakamının 8 bin TL’ye yükselmedi. Böylece net olarak %45 artırılmış olan asgari ücret brüt 9 bin 412 TL’ye çıkmış oluyor. İşveren taraf için ise 11 bin 59 TL olmuş oluyor.

YÜZDE 50 ZAMLA ASGARİ ÜCRET

İkinci bir ihtimal ise asgari ücretin %50 bandında bir artış göstermesi. Böylece 8 bin 250 TL’ye kadar çıkan asgari brüt ücret ise 9 bin 706 TL oluyor. İşveren kimse için maliyeti 11 bin 404 TL olacak.

YÜZDE 55 ZAMLA ASGARİ ÜCRET

Bir diğer ihtimal asgari ücretin %55’lik bir atış göstermesi. Böylece 8 bin 500 TL’ye çıkması. Böylece brüt rakam da 10 bin bandında olurken işveren için maliyet rakamı da 11 bin 750 TL’ye yükselmiş olacak.

YÜZDE 60 ZAMLA ASGARİ ÜCRET

Olası son senaryo ise şu şekilde. Asgari ücrete yapılacak %60 oranında ki zamla 8 bin 750 TL’ye yükselmesi. Böylece brüt rakamı da 10 bin 294 TL olurken işveren içinse 12 bin 95 TL olacak şekilde bir rakam çıkmış oluyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.