SON DAKİKA
Hava Durumu

Asgari Ücret Komisyonu İlk Toplantısı Gerçekleşti: Tarafların Asgari Ücret Talepleri Ne, Asgari Ücret Ne Kadar Olacak, 3 Bin 200 Lira Olur Mu?

Asgari Ücret Komisyonu toplantısı Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen ilk toplantıda tarafların asgari ücret talepleri dinlendi. İşçi ve işveren sendikaları asgari ücret 2020 için görüşlerini ifade ettiği toplantıda tarafların asgari ücret konuşmaları ne? Asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücret belli mi? Asgari ücret görüşmesi ne oldu ve tüm soruların yanıtları haberimizde…

Haber Giriş Tarihi: 04.12.2019 18:38
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Asgari Ücret Komisyonu İlk Toplantısı Gerçekleşti: Tarafların Asgari Ücret Talepleri Ne, Asgari Ücret Ne Kadar Olacak, 3 Bin 200 Lira Olur Mu?

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ev sahipliğinde Asgari Ücret Komisyonu ilk toplantısını gerçekleştirdi. İşçi sendikaları ile birlikte işveren tarafının da asgari ücret 2020 beklentisi toplandı gerçekleştirildi. Asgari ücret toplantısı konuşmalarından satır başları ise şöyle…DİSK: “ASGARİ ÜCRET 3 BİN 200 TL OLSUN”


DİSK adına asgari ücret toplantısında konuşan Arzu Çerkezoğlu, asgari ücret için en az 3 bin 200 TL teklifinde bulundu. Sendika olarak yaptıkları hesaplamada yoksulluk sınırını ele aldıklarını belirten Çerkezoğlu: “DİSK 2017 yılı için net 2.000 TL, 2018 yılı içi net 2.300 TL, 2019 yılı için net 2.800 TL asgari ücret talep etmişti. Asgari ücret düzeyini çeşitli yöntemlere göre hesaplamak mümkündür.DİSK’in asgari ücret talebi ayrıntıları raporumuzda iki esasa dayalıdır. Birinci esas, asgari ücretin asgari geçim ücreti olmasıdır. Burada yoksulluk sınırı dikkate alınmalıdır. DİSK de TÜRK-İŞ de yoksulluk sınırı hesaplamaktadır.Bu hesapları dikkate aldık. Ailede iki kişinin çalıştığı varsayımı ile asgari ücret yoksulluk sınırının yarısından az olmamalıdır. DİSK ve TÜRK-İŞ’in yoksulluk sınırı verilerinin ortalamasının yarısı esas alındığında 3 bin 485 TL altında asgari ücret yoksulluk sınırı altında kalmak anlamına gelecektir.Asgari ücret talebinde dikkate aldığımız ikinci esas, Kişi Başına Milli Gelir artışıdır. Cumhurbaşkanlığı 2020 Yıllık Programı’ndaki kişi başına milli gelir hesabı dikkate alındığında asgari ücretin 2020’de en az net 2 bin 600 TL olarak saptanması gerekir. Bu iki yöntemin ortalamasını, hem geçim ücretini hem de milli gelir artışını dikkate aldığımızda asgari ücret talebimiz en az net 3 bin 200 TL’dir.” ifadelerini kullandı.TÜRK-İŞ: “ASGARİ ÜCRET 2 BİN 578 LİRA OLSUN”


Türk-İş adına konuşan Genel Başkan Ergün Atalay ise yaşam maliyetine değindi. Atalay taleplerini şu ifadelerle toplantıda paylaştı: “Yaşam maliyeti 2 bin 578 lira. Yaşam maliyetinin altında olan hiçbir şeyi oturup konuşamayız.TİSK: “ASGARİ ÜCRET EKONOMİK VERİLER VE ÜLKE GERÇEKLERİ İLE ÖRTÜŞSÜN”


Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç ise asgari ücret belirlenirken, ülke ekonomik verileri ve gerçeklerinin dikkate alınması gerektiği görüşünü savundu. Koç: “Asgari ücretin, ekonomik verileri ve ülke gerçeklerini dikkate almayan siyasi polemiklere malzeme edilmemesini temenni ediyoruz.Bu doğrultuda belirlenecek ücrette, ülkenin ekonomik durumu ve işletmelere olan etkisi de göz önünde bulundurulmalıdır. Unutulmamalıdır ki işletmelere yansıyacak olumsuz etkiler çalışanlarımızı da aynı yönde etkileyecektir.Asgari ücret sadece bu ücretle çalışanların değil aynı zamanda, diğer tüm çalışanların ücretini etkileyen bir gösterge, iş arayışında olan işsizlerimizin potansiyel ücreti, yeni yatırımcıların ise yatırım kararlarını etkileyen en temek kriterdir.2015-2019 yılları arasında kümülatif asgari ücret artışı yüzde 113 olarak gerçekleşirken, aynı dönem için TÜFE oranındaki toplam değişim yaklaşık yüzde 74 seviyesinde olmuştur. Bu artışlar sonrası, sanılanın aksin, Türkiye’de asgari ücret satın alma gücü açısından, rekabet içinde olunan ülkelere göre en yüksek düzeye gelmiştir.” diyerek geçmiş dönemlerdeki asgari ücret artışının, satın alma gücünü artırdığını savundu.BAKAN ZEHRA ZÜMRÜT SELÇUK: “ORTAK NOKTADA BULUNMAK TEMEL GAYEMİZ”


Tarafların talebini dinleyen Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, orta noktada buluşma gayesinde olduklarını belirtti. Selçuk açıklamasında: “Asgari Ücret Tespit Komisyonunun hem işçi hem de işveren bakış açısını dikkate alıp ortak noktada buluşması temel gayemiz.Asgari ücretin sosyal ve ekonomik konjonktür ile uyumlu, kalkınmaya ve verimliliğe katkı verecek şekilde belirlenmesi önem arz etmekte. Temel meselemiz istihdamı korumak olmalı. Buna ulaşılması da tüm sosyal tarafların güçlü işbirliği ile mümkün.” ifadelerini kullandı.ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU KAÇ KİŞİ?


Asgari ücret komisyonu 15 kişiden oluşmaktadır. Komisyon içerisinde işçi, işveren ve devlet temsilcisi bulunur. Her temsilciliklerin ev sahipliğinde toplantılar düzenlenecek olup, nihai asgari ücret 2020 kararı Bakanlığın ev sahipliğinde yapılacak son toplantıda belirlenecek.ASGARİ ÜCRET İKİNCİ TOPLANTI NE ZAMAN?


Asgari ücret ikinci toplantısı 10 Aralık 2019 tarihinde, Türk-İş ev sahipliğinde düzenlenecek.ZAMLI ASGARİ ÜCRET 2020 NE KADAR OLUR?


Zamlı asgari ücret tutarının belirlenmesi için tarafların taleplerinden bağımsız olarak gerçekleşebilecek zam oranlarına göre asgari ücret 2020 tutarını sizler için hesapladık:•    Yeni Ekonomik Program 2020 yılı enflasyon hedefi baz alındığında, asgari ücret zammı yüzde 8,5 olarak uygulanır. Bu zam oranı ile brüt asgari ücret 2020 tutarı 2 bin 775 TL, AGİ hariç net asgari ücret 2020 ise 2 bin 191 TL olarak hesaplanır.
•    Merkez Bankası Enflasyon Raporu ve YEP 2019 yılı enflasyon tahmini baz alındığında, asgari ücret zammı yüzde 12 olarak uygulanır. Bu zam oranı ile asgari ücret 2020 tutarı brüt 2 bin 865 TL, AGİ hariç net 2 bin 262 TL olarak hesaplanır.
•    Komisyonun kararı gereği yüzde 10 zam öngörülmesi halinde brüt asgari ücret 2020 tutarı 2 bin 814 TL, AGİ hariç net asgari ücret 2 bin 222 TL olarak hesaplanır.Yurtiçi ve yurt dışı ekonomik gelişmeleri yakından takip etmek, Türk ve dünya ekonomisinde gerçekleşen rakamları yakından takip etmek için /haberi/ekonomi linki üzerinden Ekonomi sayfamızı takip edebilirsiniz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.