SON DAKİKA
Hava Durumu

Asgari Ücret İçin İlk Teklif Yapıldı! 2578 TL'nin Altında Olmayacak

2020 yılı asgari ücret miktarı belirlenmesi görüşmelerine oldukça kısa bir süre kaldı. Türk-İş sendikası tarafından ilk teklif yapıldı. Yapılan asgari ücret teklifi ne kadar? Asgari ücret toplantısı ne zaman? Ayrıntılara haberimizden bakabilirsiniz.

Haber Giriş Tarihi: 28.11.2019 10:20
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Asgari Ücret İçin İlk Teklif Yapıldı! 2578 TL'nin Altında Olmayacak

2020 yılı asgari ücret tutarının belirlenmesi görüşmelerine kısa bir zaman kala Türk-İş sendikasından ilk teklif yapıldı. Yaşam maliyetinin 2 bin 578 TL olduğuna dikkat çeken Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay, hükümete sunacakları asgari ücret tekliflerinin yaşam maliyetinin altında olmayacağını vurguladı. CHP heyetinin Türk-İş sendikasını ziyareti sırasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Ergün Atalay, nihai rakamı Hak-İş ve DİSK ile görüştükten sonra belirleyeceklerini kaydetti.ASGARİ ÜCRET İÇİN İLK TOPLANTI 2 ARALIK'TA


Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ilk toplantısını 2 Aralık Pazartesi günü Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda gerçekleştirecek. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan asgari ücret tespit komisyonu, 2020 yılında geçerli olacak asgari ücret tutarının belirlenmesi için işçi sendikalarının tekliflerini değerlendirmeye alacak . Taraflar, 1 Ocak 2020 yılından itibaren geçerli olacak asgari ücret tutarının yeniden tespit edilmesi için bir araya gelecek.Asgari ücret görüşmelerine ilişkin sendikaların birlikte hareket edeceği açıklandı. Türk-İş, Hak-İş ve DİSK, ilk defa asgari ücretin tespiti için birlikte teklif verecek. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda 2 Aralık Pazartesi günün gerçekleştirilecek ilk toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde ayrı ayrı toplanacak. Komisyon bu süreçte son toplantısını yine bakanlıkta düzenledikten sonra 1 Ocak 2020'den itibaren geçerli olacak asgari ücret tutarını kamuoyuna açıklayacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.