SON DAKİKA
Hava Durumu

Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayi A.Ş. (AEFES) Finansal Duran Varlık Edinimi Haberini Kap’ta Duyurdu!

Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayi A.Ş. Kap duyurusu ile finansal duran varlık edinimi haberini yatırımcıları ile paylaştı. AEFES %39,7 oranında ortağı olduğu Burlingtown LLP’deki pay oranını %65,84’e çıkardı. Pazarlık usulü anlaşma yoluyla hisse devrinin gerçekleştiği detayının verildiği AEFES Kap haberine göre edinilen payların toplam nominal tutarı 143.794.960,66 TL olarak açıklandı. Hisse devri ayrıntıları haberimizde…

Haber Giriş Tarihi: 05.12.2019 21:31
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayi A.Ş. (AEFES) Finansal Duran Varlık Edinimi Haberini Kap’ta Duyurdu!

Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayi A.Ş. (AEFES) Kamuoyu Aydınlatma Platformu üzerinden Burlingtown LLP’deki pay oranını artırdığı bilgisini paylaştı. AEFES  %39,7 oranında hissesine sahip olduğu şirketteki pay oranını %65,84’e çıkardı. Peşin satın alımın gerçekleştirildiği duyurulan hisseler için işlem gerçekleşme tarihi 6 Aralık 2019 olarak açıklandı.BULLINGTOWN LLP FAALİYET KONUSU NE?


AEFES tarafından edinilen duran varlığın faaliyet konusu “Meyve suyu konsantresi ile üresi üretimi, satışı ve taze meyve satışı” olarak duyuruldu.BULLINGTOWN LLP SERMAYESİ NE KADAR?


AEFES Kap açıklaması ile Bullingtown LLP sermayesi için 550.157.500 TL rakamını verdi.BULLINGTOWN LLP YENİ ORTAKLIK YAPISI NASIL OLDU?


AEFES Kap haberi ile Cutrale şirketi olarak belirttiği Bullingtown LLP üzerindeki %39,7 oranındaki payını %65,84’e çıkardığını duyurdu. Bullingtown LLP için yeni ortaklık yapısı şu şekilde değişti:•    Anadolu Efes %65,8
•    Özgörkey Holding %34,2AEFES KAP AÇIKLAMASININ TAMAMI


AEFES Kap açıklamasında duyurduğu finansal duran varlık edinimi için şu ifadeleri kullandı: " Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayii A.Ş. (Anadolu Efes), Özgörkey Holding A.Ş. (Özgörkey Holding) ve bir Cutrale şirketi olan Burlingtown LLP, Burlingtown LLP'nin  AEP Anadolu Etap Penkon Gıda ve Tarım Ürünleri San. ve Tic. A.Ş'de (Anadolu Etap, Şirket) sahip olduğu %39.7 oranındaki hissenin her bir ortağın kendi hissesi oranında satın alımı için 04.12.2019 tarihinde bir hisse alım sözleşmesi imzalamışlardır. Bugün gerçekleşen hisse devrini takiben Anadolu Efes ve Özgörkey Holding'in Anadolu Etap'ta sırasıyla %39.7 ve %20.6 olan mevcut hissedarlık oranları, sırasıyla %65.8 ve %34.2 seviyesine yükselmiştir.""Anadolu Etap, 2009 yılında Anadolu Efes, Özgörkey Holding ve Burlingtown LLP arasında şirketlerin eşit paya sahip olduğu bir ortak girişim şeklinde kurulmuştur. Cutrale'nin, küresel ticaretindeki önceliklendirme ve stratejik portföy optimizasyonu sonrasında  Anadolu Etap'taki hisselerini devretme kararı almış, ortak girişimin diğer iki ortağı olan Anadolu Efes ve Özgörkey Holding de mevcut hissedar sözleşmesinden doğan haklarını kullanarak Burlingtown LLP'nin hisselerini satın almaya karar vermişlerdir.""Anadolu Etap Türkiye'nin en büyük meyve yetiştiricisi ve meyve suyu üreticisi olmanın yanı sıra Avrupa'dan Ortadoğu ve Afrika'ya, BDT ülkelerinden Güney Doğu Asya'ya uzanan geniş bir coğrafyaya yaptığı satışlarla yıllık satış gelirlerinin %50'sinden fazlasını ihracattan elde etmektedir. Şirket Türkiye'deki faaliyetlerine yıllardır yaptığı yatırımlar ile bugün itibariyle beş farklı bölgede 30.000 dekar alanda kurulu sekiz çiftliğinde beş milyon dikili meyve ağacına ulaşmıştır. Şirket'in aynı zamanda üç meyve suyu fabrikası ve bir meyve paketleme tesisi bulunmaktadır. Anadolu Etap, sosyal, ekonomik ve çevresel sürdürülebilirliği en önemli değerleri olarak gören bir şirket olarak faaliyet gösterdiği bölgelerin kalkınmasına destek olmaktadır. Bu kapsamda, 2014 yılında Sürdürülebilir Tarım İlkeleri'ni yayınlayan ve operasyonlarını bu ilkeler çerçevesinde yürüteceğini taahhüt eden ilk tarım şirketi olmuştur.""Mevcut durumda Anadolu Efes'in finansallarına Özkaynak Yöntemi ile konsolide edilen Anadolu Etap, hisse devrinin tamamlanmasından sonra da yönetim yapısının ve hissedarlar arasındaki anlaşmaların herhangi bir hissedarın Şirket'i tek başına kontrol etmesine imkan vermemesinden dolayı aynı şekilde raporlanmaya devam edecektir."Borsa şirket KAP haberleri, hisse analiz ve önerileri, borsa yorum ve bilanço analizleri için /haberi/borsa adresi üzerinden Borsa sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.