SON DAKİKA
Hava Durumu

Altın Düşer Mi? Uzmanlar Altın İçin 2019 ve 2020 Yıllarında Nasıl Bir Performans Bekliyor? Vatandaşların ve Uzmanların Altın Yorumları

Altın gram fiyatı gerilemeye devam ediyor! Dolar ve ons altın fiyatında yaşanan gerileme ile birlikte 2019 uzman altın tahminleri düşüş yönünde gerçekleşti. Spor piyasada altın gram fiyatı 268,60 TL ile işlem görürken altın alacaklar altın düşer mi sorusunun yanıtını merak ediyor. Altını olanların dikkat edeceği fiyat seviyelerine de dikkat çeken uzmanlar, altın alacaklara kademeli alım tavsiyesinde bulunuyor. 2019 ve 2020 altın fiyatları tahminleri ve uzman altın yorumları ayrıntıları haberimizde…

Haber Giriş Tarihi: 23.11.2019 08:31
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Altın Düşer Mi? Uzmanlar Altın İçin 2019 ve 2020 Yıllarında Nasıl Bir Performans Bekliyor? Vatandaşların ve Uzmanların Altın Yorumları

Altın gram fiyatı düşüşü sürdürüyor. Haftanın son gününde 268,60 TL fiyatı ile kapanış yapan gram atlın cephesinde gerçekleşen düşüş trendinden çıkış belirtileri henüz gözlenmedi. Altın gram fiyatı kanal alt bandından ufak bir tepki gösterse de henüz uzmanlar altın yorumlarında ralli emaresi gözlenmediğini belirtti.ALTIN FİYATLARI ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA DÜŞER Mİ?


Dolar ve ons altın cephesinde yaşanan gerileme ile altın gram fiyatı son üç ayın en düşük kapanışını gerçekleştirdi. 270 TL altına gerileyen fiyatlarda uzman altın yorum ve beklentilerde 265 TL seviyesi sıkça gündeme getirildi.Ekim ayında altın gram fiyatında yaşanan 10 günlük rallinin Fibonacci geri çekilme seviyesinin bulunduğu 265 TL seviyesi, uzmanların altın fiyat tahminleri için gösterdiği hedef haline geldi. 265 TL altına inilmesi halinde ise uzmanların altın fiyat beklentisi 265 TL – 252 TL bandı olarak belirtildi. Uzmanların büyük bölümünün ise beklentisi, altın fiyatı için 265 TL seviyesinden bir tepki gözlenebileceği yönünde!Uzmanlara Göre 2019 Altın Fiyatları Ne Olur?

Sene başında uzmanlar 2019 altın tahminleri için 275 TL seviyesini hedef vermişlerdi. Dolarda yaşanan ani yükseliş sonrası Ağustos ayında 275 TL seviyesi aşılmış ve altın gram fiyatı 291 TL’yi aşmıştı. Uzmanlar bu fiyatları balon olarak değerlendirirken, küresel risklere bağlı olarak sene sonu altın fiyat beklentilerini geriye çekti.Uzmanlar 2019 yılında altının 260 TL – 270 TL aralığında seneyi kapatmasını bekliyor. 2019 yılına altının yaklaşık 225 TL seviyelerinden başladığı düşünüldüğünde, altının 2019 yılı performansı yatırımcıları memnun etmek için yeterli seviyede gerçekleşti.Uzmanlara Göre 2020 Yılında Altın Fiyatları Ne Olur?

Önümüzdeki yıl için uzmanların altın fiyat beklentisi 300 TL – 325 TL aralığında değişiyor. Dolar kurunun sakin seyrini sürdürmesi ve ons altında talep artışı meydana getirebilecek küresel bir riskin gerçekleşmemesi halinde, 2020 yılı altın tahminleri yüzde 20 prim vadediyor.ALTINI OLANLAR NELERE DİKKAT ETMELİ?


Altını olanların dikkat etmesi gereken uzman tavsiyeleri ise ilk olarak panik işlemden uzak durmaları yönünde gerçekleşiyor. Kısa vadede zengin olmak isteyenlerin altından uzak durması gerektiğini belirten uzmanlar, Ağustos ayında görülen 290 TL ve üstü rakamlara dikkat ederek, bu noktadan alım yapan yatırımcıların halen zararda beklediğini hatırlattılar.Zararda olsalar bile yatırımcıların panik yapmaması gerektiğini belirten uzmanlar, bu seviyeler ve yukarıda belirtilen seviyelerde alım yapmak için kenarda nakit bulundurulmasını öneriyor. Altını olanlara şu an yapacaklara 3 TL – 5 TL fiyat hareketinden faydalanmak için satış işlemlerinin, ani meydana gelen küresel gelişmeler sonrasında pişmanlık oluşturabileceğini belirtiyorlar.ALTIN ALACAKLARA UZMANLAR NE TAVSİYE EDİYOR?


Altın alacaklara tavsiyeler istendiğinde ise uzmanlar, kademeli alım stratejisinin uygulanmasını öneriyorlar. Tek bir kademede yatırım için ayırdıkları tutarın tamamını alımda kullanılmaması gerektiğini belirten uzmanlar, 3 veya daha fazla parçaya bölünmüş altın alımları ile ortalama maliyet yakalanması halinde, altından kar edilebileceğini belirtiyor.VATANDAŞLARIN ALTIN YORUMLARI VE BEKENTİLERİ NELER?


Vatandaşların büyük bölümü ise altını halen güvenli liman olarak görmeye devam ediyor. Dolar bazlı düşünüldüğünde altın gram fiyatının her zaman yükseliş trendini koruması, vatandaşların birikimlerini altında değerlendirme isteğini ortaya çıkarıyor.Vatandaşlar ise 2019 yılı altın fiyat beklentilerinin 280 TL olduğu belirtiyor. Merkez Bankası’nın faiz indirimine devamı ile Dolar kurunun bu seviyelerden sabitleneceğini düşünen vatandaşlar, ilerleyen günlerde altının yeniden prim yapacağını düşünerek alım tarafında yer alıyor.
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.