SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD Tahvil Faizlerindeki Yükseliş TL’ye Değer Kaybettirdi

Küresel piyasalarda ABD tahvil faizleri yükseliş ivmesi göstermeye devam ederken Dolar/TL kuru 7 seviyesinin üzerini gördü. Dolar endeksinin de yüzde 0.3 oranında yükseliş kaydettiği bugün Türkiye’nin risk primi 285 seviyesinde. Türkiye’ni gösterge tahvil faizi ise yüzde 14.89 seviyesinde görünüm sergiliyor.

Haber Giriş Tarihi: 22.02.2021 12:55
Haber Güncellenme Tarihi: 22.02.2021 12:55
https://gazetebanka.com/
ABD Tahvil Faizlerindeki Yükseliş TL’ye Değer Kaybettirdi

ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde artış yaşanırken Türk Lirası uzun zamandır devam eden rallisini durdurdu. Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri ile beraber düşüş kaydeden Türk Lirası, dolar karşısında yüzde 0.8 oranında değer kaybetti. ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki artış, Afrika Randı öncülüğünde gelişmekte olan para birimlerine değer kaybettirmeye başlamıştı. Gelişmekte olan ülkelerin kaybı yüzde 1.3 seviyesine kadar ulaşırken Dolar/TL kuru da yeniden 7 seviyesinin üzerinde işlem görmeye başladı. Dolar karşısında en uzun haftalık yükseliş serisine imza atan Türk Lirası, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’den gelen olumlu haberlere rağmen ABD tahvil faizlerindeki yükselişten etkilendi. Türk Lirası’nın yaşadığı kayıp yüzde 0.8 oranını buldu.



Fitch Türkiye Değerlendirmesini Yukarı Yönlü Revize Etti



Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Türkiye değerlendirmesinde görünümü yukarı yönlü revize etti. Fitch Türkiye’nin uzun vadeli para birimleri cinsinden yönünü negatiften durağama çevirdi. Kuruluşun cuma günü yayınlandığı raporda Türkiye’nin yabancı yatırım yapılabilir görünümünün 3 basamak altında olduğu kaydedildi. Türkiye’nin görünümünün Brezilya ve Güney Afrika ile aynı seviyede olduğunu açıklayan kuruluş, Türkiye’de yeni ekonomi yönetiminin istikrarlı ve Ortodoks yapıya dönmesini olumlu açıdan ele aldı ve kısa süreli dış finansman yatırımlarında riskin azaldığını açıkladı. Kuruluş açıklamasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın para politikalarında sadeleşmeye gittiğini hatırlatarak, yatırımcı duyarlılığı ve yerel aktörlerdeki değişimin Türk Lirası’nın değer kazanmasında önemli etmenler olduğu belirtildi. Kuruluş 2022 yılına kadar Türkiye’de enflasyonun da %9.2 seviyesine kadar gerilemesini beklediğini belirtti. 2021 yılında %11 seviyesine gerilmesi beklenen enflasyonun 2022 yılında da gerilemeye devam edeceği kaydedildi.



Döviz Mevduatlarında Artış Kaydedildi



Türk Lirası’nda düşüş serisi kendisini göstermeye başladıktan sonra döviz mevduatlarında artış kaydedildiği de açıklandı. TCMB verilerine göre 12 şubat haftasından bu yana döviz mevduatlarında artış yaşanıyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.