SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD ile Çin Arasında Yapılan Görüşme Altın Fiyatlarını Coşturdu!

Haber Giriş Tarihi: 29.06.2019 12:47
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
ABD ile Çin Arasında Yapılan Görüşme Altın Fiyatlarını Coşturdu!

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in toplantısı ekonomiyi fena etkiledi. Dünyanın en önemli ekonomilerinin başında bulunan iki yöneticinin görüşmesi, altın piyasalarında hareketli dakikaların yaşanmasına neden oldu. ABD Başkanı Trump ile Çin Devlet Başkanı Jinping’in görüşmesinin sonuçları altın fiyatlarının yükselişe geçmesine neden oldu.

Ekonomide yaşanan gelişmelerin dünya siyasetiyle ne kadar yakından ilişkili olduğu bir kez daha gözler önüne serildi. Zira son dönemde pek çok ülke liderinin birlikte masaya oturup dünya siyasetine ve ekonomisine yön verecek konuşmalarda bulunması, ekonominin sürekli değişmesine neden oldu. Son olarak Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in toplantı yapması, altın fiyatlarında yükselişe neden oldu. Nitekim ABD ile Çin arasında uzun süreden beri güncelliğini koruyan ticaret anlaşmazlığının çözülüp çözülemeyeceği hususundaki soru işaretleri altının son üç yıldaki en yüksek değerine ulaşmasına yol açtı.

İki Liderin Görüşmesi Petrol Fiyatlarını Da Etkiledi

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) 1 ve 2 Temmuz günlerinde Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenecek toplantı ile tedarik kısıtlamaları konusunu masaya yatıracak. Tüm dünyada petrol fiyatlarına doğrudan etki edecek olan bu toplantıdan çıkacak karar, petrol fiyatlarının ne şekilde seyredeceğini de belirlemiş olacak. Bu doğrultuda geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in görüşme yapması, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün toplantısından önce petrol fiyatlarını da etkiledi.

Söz konusu gelişmelerinakabinde Türkiye’de akaryakıt fiyatlarını belirleme konusunda ölçüt olarak esasalınan Brent ham petrolü %0.42 düşüşle 66.27 dolar seviyesine geriledi. Bununyanında ABD hafif petrolü ise %0.50 düşüş yaşayarak 59.13 dolar seviyesindenişlem görmeye devam ediyor.

Çeyrek Altın ve Gram Altın Fiyatlarında Son Durum!

Endişeli bir dönemden geçendünya ekonomisi ile birlikte ülkemizde de özellikle altın fiyatlarındahareketli dakikalar yaşanıyor. Son gelişmelerin akabinde dünya piyasalarında; gümüş%0.20 artış göstererek 15.352 dolardan, altın ise %0.52 artışla 1,429.4dolardan işlem görmeye devam ediyor. Diğer kıymetli madenlerde ise; bakır %0.28düşüş yaşayarak 2.705 dolardan, platin yüzde 0.46 artışla 821.4 dolardan vepaladyum ise %1.08 artışla 1,555.5 dolardan piyasadaki yerini alıyor.

Öte yandan iç piyasaya bakıldığında; gram altın fiyatı 262 liradan, çeyrek altın 428 liradan, Cumhuriyet altını ise 1,773 liradan işlem görmeye devam ediyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.