SON DAKİKA
Hava Durumu

2023 yılında hayvancılık sektörü için 1 milyon liralık ödenek!

Hayvancılık sektöründeki projeler için bu sene toplam 973 milyon 781 lira ödenek ayrıldı. Hayvan hastalıklarıyla mücadele, altyapının iyileştirilmesi benzeri projeler için ayrılan ödenek 1 milyona yakın.

Haber Giriş Tarihi: 19.01.2023 13:23
Haber Güncellenme Tarihi: 19.01.2023 13:23
https://gazetebanka.com/
2023 yılında hayvancılık sektörü için 1 milyon liralık ödenek!

2023 yılı içerisinde hayvancılık sektörü için 1 milyona yakın ödenek sağlandı. Hayvanların hastalıklarıyla mücadele etme de, altyapının iyileştirilmesinde ve daha birçok proje için ödenek sağlandı. 973 milyon 781 bin lira ödenek ayrıldı.

2023 Senesi Yatırım Programı bilgilerine bakıldığında hayvancılık sektöründe 2023 devam eden proje çalışmaları için toplam 342 milyon 409 bin TL ayrıldı. Yeni proje çalışmaları için de 631 milyon 372 bin TL kaynak sağlandı. Sağlanan kaynaklarla hayvancılık sektöründe birçok yatırım projesi için bu sene toplam olarak 973 milyon 781 bin TL ödenek miktarı kullanılmış olacak.

Hayvancılık yatırımları için en büyük pay, ülke genelinde uygulanacak olan Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Projesine ait olacak. Hayvan Hastalık ve Zararları ile Mücadele Projesi kapsamında bu sene 315 milyon TL yatırım gerçekleşecek. Proje kapsamında bakım onarım, makine teçhizat alımıyla müşavirlik gibi çalışmalar olacaktır. Bahsi geçen projenin bu sene içerisinde sona ermesi planlanmakta.

BİRDEN ÇOK PROJE İÇİN ÖDENEK SAĞLANDI

Hayvancılığın Geliştirilmesi Projesi, ödenekten en çok pay alacak olan ikinci proje oldu. Tüm ülkede uygulanacak olan projeyle bilgi ve iletişim teknolojilerini içeren çalışmalar gerçekleşecek.

Birçok şehirde uygulanacak olan hayvancılık altyapısının geliştirilmesi için yapılan projeler için bu sene 107 milyon 372 bin TL kadar bir kaynak ayrıldı. Bahsi geçen projeye aktarılan ödenekle tarım aleti dahil olmak üzere makineler ve cihazların alım, hizmet binası ve de hayvan pazarının yapımı üstlenilecek.

Hayvansal Üretimi Geliştirme Projesi bünyesinde bu sene inşaat, makineler ve tarım aletleri için toplam 120 milyon TL’lik yatırım yapılacaktır. 2019 yılında başlayan ve toplamda 13 şehirde uygulanmakta olan proje çalışmasının iki senede bitirilmesi planlanmakta.

TARIMSAL TESİS YATIRIMI

Veteriner Hizmetleri Altyapısının Geliştirilmesi Projesi’ne 25 milyon 452 bin TL, Büyükbaş ile Küçükbaş Hayvan Islahı ve Adaptasyonu Projesi için 70 milyon TL ödenek ayrıldı. Proje çalışmasıyla tarımsal tesis benzeri yatırımların yapılması beklenmekte.

Kuduz Hastalığına Oral Aşılama Projesi içinse 51 milyon 957 bin TL ödenek ayrıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.