SON DAKİKA
Hava Durumu

2020 Yılı İçin Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor! Asgari Ücret Nasıl Hesaplanıyor, Belirleniyor?

Hükümet, işveren ve işçi temsilcilerinin bir araya gelmesiyle oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020 asgari ücretini belirlemek üzere yarın toplanıyor. Topaltı da hangi konular görüşülecek? Haberimizden inceleyebilirsiniz.

Haber Giriş Tarihi: 01.12.2019 13:05
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
2020 Yılı İçin Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor! Asgari Ücret Nasıl Hesaplanıyor, Belirleniyor?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020 yılı asgari ücretini belirlemek adına 2 Aralık saat 14.00’da ilk toplantısına başlayacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında yapılacak toplantı, 7 milyon civarında asgari ücretliyi yakından ilgilendiriyor.Başkanlığını Zehra Zümrüt Selçuk’un yapacağı toplantıda, işçi kısmını Türk-İş, işveren kısmını ise TİSK temsil edecek. Toplantıda talepler dile getirilecek.ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİR?


Asgari ücreti, toplam 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu yaptığı toplantılarla ekonomi belirleniyor. İlk toplantı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında yapılıyor. Daha sonraki toplantılar işçi, işveren ve komisyon ev sahipliğinde gerçekleşiyor. Yapılacak son toplantı ise Bakanlıkta oluyor.Asgari Ücret Ne Kadar?

Asgari ücret, bekâr çalışanlar için 2.558.40 TL, kesintiler ve vergiler düşürüldüğü zaman 2.020.90 TL olarak belirlenmiştir. Apartman görevlilerinde kesinti olmadığından dolayı 2.174.64 TL olarak hesaplanmaktadır.Asgari Ücretin İşverene Maliyeti Ne Kadar?

Asgari ücretlinin işverene maliyeti, 3.006.12 TL tutarını bulmaktadır. Bu tutarın 396,55 TL’lik kısmını sosyal güvenlik primi, 51,17 TL’lik işsizlik sigorta fonuna aktarılmaktadır.Ayrıca farklı ekonomi haberlerini https://www.gazetebanka.com/haberi/ekonomi içerisinden inceleyebilirsiniz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.