SON DAKİKA
Hava Durumu

2020 İşsizlik Maaşı Almanın Şartları Nelerdir? Nereye Başvurulur, Hangi Belgeler Gerekir?

2020 yılı için iş bulamayanlar ve işsiz kalanlar işsizlik maaşı almanın yöntemlerini araştırmaya başladı. Herhangi bir işte çalışamama durumunda, bunun kişiye bağlı olmaması halinde devlet vatandaşa belirli tutarda aylık ödemeler yapar. Peki 2020 yılı için işsizlik maaşı almanın şartları nasıl güncellendi, şartları neler ve nereye başvuruda bulunulması gerekiyor? İşte detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 08.01.2020 10:07
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
2020 İşsizlik Maaşı Almanın Şartları Nelerdir? Nereye Başvurulur, Hangi Belgeler Gerekir?

Asgari ücret zammının açıklanması ardından aylık asgari ücret ödemesi  brüt olarak 2.943 Tl ve net tutar olarak 2.324 TL 70 kuruş olarak belirlendi. Aylık asgari ücret ödemeleri belli olduktan sonra ise işsizlik maaşları da artarak en düşük 1.177 TL olarak belirlendi. Yapılan resmi açıklamaya göre en yüksek işsizlik maaşı 2.354 TL olacak. işsizlik maaşının ne kadar olacağı da asgari ücrete göre belirleniyor. En düşük işsizlik maaşı ödemesi asgari ücretin yüzde 40’ı, en yüksek işsizlik maaşı ise asgari ücretin yüzde 80’i olarak sınırlandırılıyor.2020 İŞSİZLİK MAAŞI ŞARTLARI NELERDİR?


• İşsizlik sürecinin başlamasından önce en 120 gün çalışmış olmak.• Son 3 yıl itibariyle 600 gün sigorta primi ödemek.• İş durumunun sona ermesi ardından en fazla 30 gün süreyle başvuruda bulunmak.• İş sözleşmesinin işveren tarafından feshedilmesi.• Sözleşmenin fesih nedeninde işçinin haklı bulunması.• İşyerinin artık çalışılamaz durumda olması veya yer ve konusunun değişmiş durumda olması.2020 İŞSİZLİK MAAŞI İÇİN NEREYE BAŞVURULUR?


İşsizlik maaşına başvuruda bulunmak için size en yakın İŞKUR şubelerini ziyaret edebilirsiniz. Gerekli evrak ve belgeleri İŞKUR’a teslim etmeniz halinde başvuru süreciniz başlayacaktır. Şubelere kadar gitmeden de sorgunuzu e-devlet kapısı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Fakat İŞKUR başvuru için şahsi görüşme talebinde bulunmaktadır.2020 İŞSİZLİK MAAŞI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?


•    Kimlik belgesi.•    İşten ayrıldığınıza dair bildiri durumunda belge.•    İşsizlik maaşı almak için yazılmış olan bir dilekçe.•    İşsizlik maaşı için doldurulmuş başvuru formu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.