SON DAKİKA
Hava Durumu

2020 Engelli Yakını Maaşı Ne Kadar Oldu? Engelli Yakını Maaşı Şartları Nedir, Başvuru Nasıl Yapılır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler tarafından verilen engelli yakını maaşı 2020'de ne kadar oldu? Evde bakım parası alma şartları nelerdir, başvurusu nasıl yapılır? Engelli yakını maaşı hakkında tüm detaylar haberimizde yer almaktadır.

Haber Giriş Tarihi: 07.01.2020 12:36
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
2020 Engelli Yakını Maaşı Ne Kadar Oldu? Engelli Yakını Maaşı Şartları Nedir, Başvuru Nasıl Yapılır?

Engelli yakını maaşı, 2022 aylığı olarak da bilinen evde bakım parası olarak verilmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan bu yardım, sosyal devlet projesi kapsamında engelli vatandaşın bakımını yapma görevini üstlenen kişilere destek olmak veya yakınlarının kişiyle ilgilenme imkanı yoksa bakıcı tutmalarına yardımcı olmak için sağlanmaktadır. Yani engelli yakını maaşı aslında bir bakım yardımıdır. Engelli yakını maaşı için bakanlık tarafından belirlenmiş bazı koşullar bulunmaktadır. Kişinin yardımdan faydalanabilmesi için bu koşulları yerine getirdiğinden emin olduktan sonra başvuru işlemlerini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Başvuru işlemlerinin ardından kurum inceleme başlatarak kişinin engelli yakını maaşı alabilmek için koşulları sağlayıp sağlamadığını araştıracaktır. Başvuru işlemlerinin olumlu sonuçlanması halinde maaş bağlanmaktadır. ENGELLİ YAKINI MAAŞI ŞARTLARI NELERDİR?


Engelli yakını maaşı koşulları, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Kurumun evde bakım maaşı için belirlemiş olduğu güncel koşullar şu şekildedir:•    Kişinin engel oranının en az %50 olması ve ağır engelli sayılması gerekmektedir. •    Kişinin engel durumu sebebiyle temel ihtiyaçlarını tek başına karşılamıyor olması gerekmektedir. •    Hane içerisinde kişi başına düşen aylık maksimum gelir miktarının asgari ücretin 2/3'ü kadar olması gerekmektedir. •    Kişinin bakımını engelli yakını üstlenecekse 24 saat bakımını yapabilmesi gerekmektedir. Eğer bakıcı tutmak için yardım talep edilecekse en az 8 saat bakımıyla ilgilenecek bir kişi tutulması gerekmektedir. •    Bakıcı tutmak için yapılan başvurularda Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyeti'nin onay vermesi gerekmektedir. ENGELLİ YAKINI MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?


Evde bakım yardımı maaşına başvuru işlemini gerçekleştirmek için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı müdürlüklerine gitmeniz gerekecektir. Başvuru sırasında tarafınıza bir form verilerek doldurmanız talep edilmektedir. Talep edilen belgelerin yanınızda olması başvuru işlemlerinizi hızlandıracaktır. Başvuruda talep edilen belgeler şu şekildedir:• Engelli kişinin kimlik fotokopisi• Yakınının kimlik fotokopisi• Engelli kişinin sağlık raporu• Engelli kişinin ve yakınının 2'şer adet vesikalık fotoğrafı• Engelli kişiye vasi atandıysa ilgili mahkeme kararı• Engelli kişinin anne babasının boşanmış olması halinde ilgili mahkeme kararı ENGELLİ YAKINI MAAŞI NASIL BAĞLANIR?


Engelli yakını maaşı bağlanması için başvuru işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Ardından kurum tarafından inceleme başlatılmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyeti ev ziyareti yaparak inceleme raporu tutacaktır. Raporun olumlu olması halinde, engelli yakını maaşı başvurunuz olumlu sonuçlandırılmaktadır. MAAŞI MİKTARI


Evde bakım maaş miktarı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her sene güncel olarak belirlenmektedir. Kurum, belirlemelerinde enflasyon oranını ve asgari ücreti göz önünde bulundurmaktadır. Engelli yakını maaşı 2019 yılı için belirlenen güncel tutar 1219 TL'dir. MAAŞI SORGULAMA


Engelli yakını maaşı başvuru sorgulama işlemi, e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Sistem üzerinden engelli yakını maaşı sorgulama işlemi gerçekleştirmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:  • E-Devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet Kapısı şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. • E-Devlet sistemi ana sayfasında bulunan "Kurumlar" sekmesine tıklanması gerekmektedir.• Listelenen kurumlar arasından "Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı" hizmetlerine tıklanması gerekecektir.• Açılan sayfada kurumun online hizmetleri görüntülenmektedir.• Engelli yakını maaşı, "Engelli Evde Bakım Maaşı" ismi altında verilen bir bakım maaşıdır. E-Devlet sistemi üzerinde de bu isimle yer almaktadır.• Kurum hizmetleri arasından "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulaması" hizmetine tıklanarak başvuru sorgulama işlemi gerçekleştirilebilmektedir. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.