SON DAKİKA
Hava Durumu

2020 Bankalar Ne Kadar Kredi Verir? Kredi Hesaplama Yöntemleri

Bankalar genellikle kredi verirlerken kişinin hane geliri toplamının yarısını geçmeyecek taksitler ile kredi sağlamaktadır. Geri ödemenin kolay yapılabilmesi ve biraz daha garanti olarak görülebilmesi için banka bunu teminat olarak düşünmektedir. Ancak bu kredi tutarının belirlenmesi için yeterli değildir. Kişinin kredi notuna ve ödemelerinin düzenliliğine göre kredi kullandırılmaktadır.

Haber Giriş Tarihi: 08.03.2020 12:25
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
2020 Bankalar Ne Kadar Kredi Verir? Kredi Hesaplama Yöntemleri

Genellikle kredi notu ve hanenin aylık geliri hesaplamasına göre bankalar kredi vermektedir. Kişinin fatura ödemeleri, bankaya olan borç ödemeleri ve aylık geliri gibi etmenler kredi tutarının belirlenmesinde önemli bir faktördür. Bu haberimizde ise bankaların ne kadar kredi verdiğini ve neye göre verdiğiniz sizler için derledik.BANKALAR KREDİYİ NEYE GÖRE VERİR?


Bankalar genellikle kredi başvurusunda bulunan müşterilerin geçmişlerine bakarlar. Geçmişlerinde yaptıkları ödemelerin düzenliliği, faturalarının düzenli ödenmesi, kredi notu gibi değerler bankaların kredi kullandırabilmesi için kıstaslardandır. Aynı zamanda kredi çekecek kişinin hanesindeki aylık gelire göre de kredi tutarı belirlenmektedir.HANE GELİRİNİN KREDİYE ETKİSİ NEDİR?


Kredi çekecek olan kişinin çekeceği tutar hanesinin aylık gelirine göre değişiklik göstermektedir. Hane gelirinin toplamının yarısını geçmeyecek şekilde taksitlendirme yapılır. Bu da kişinin çekeceği kredi miktarını etkileyen faktörlerden biridir. Ancak bu durum aile ile birlikte yaşanması ve aile gelirinin ibraz edilmesi durumunda geçerlidir.KREDİ NOTUNUN KREDİYE ETKİSİ NEDİR?


Kişinin çekeceği kredide düzenli ödemeleri ve hane geliri dışıdna kişinin kredi notuna bakılmaktadır. Kredi notu ise bankaya olan ödemelerin düzenliliği ile ilgilidir. Kişinin kredi notunun grubuna göre kredi tutarı kullandırılmaktadır. Riskli grupta bulunan kişilere ise kredi kullandırılmaz.BANKANIN VERECEĞİ KREDİ NASIL HESAPLANIR?


Bankanın vereceği kredinin hesaplanması için aylık hane gelirinin toplamına bakılır. Toplam gelirin yarısı olabilecek maksimum taksittir. Bu taksitten ise varsa diğer kredi taksitleri çıkarılır. Kalan tutar aylık ödenebilecek taksit tutarıdır. Taksit tutarına göre vade ve faiz oranları eklenerek kredi hesaplanabilir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.