SON DAKİKA
Hava Durumu

2020 Aile Yardımı Miktarı 332 TL İle 478 TL Arasında Değişiyor

2020 Yılında enflasyon oranlarına göre aile yardım miktarı yeniden düzenlendi. 2020 aile yardım miktarı 332 TL ile 478 TL arasında verilmektedir. Aile yardımından kimler yararlanabilir? Çocuk yardımı ne kadar? İşte detaylar...

Haber Giriş Tarihi: 04.02.2020 18:12
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
2020 Aile Yardımı Miktarı 332 TL İle 478 TL Arasında Değişiyor

2020 yılında aile yardım miktarı enflasyon oranlarına göre yeniden düzenlenmiştir. Bu düzenlemeye göre, yapılacak olan aile yardımı miktarı artmıştır. Memur ve 4b anlaşmalı personel işçilerinin çalışmayan eşleri için verilecek olan aile yardım miktarı 332.18 TL olmuştur. Memura, eşi ve iki çocuğu için belirlenen aile yardım miktarı ise 478.06 TL’dir.2020 ÇOCUK YARDIMI NE KADAR OLDU?


2020 yılı için belirlenen çocuk yardımı miktarı ise aile yardımıyla artış göstermiştir.• Çocuk, 0-6 yaş aralığında ise ödenecek olan tutar 73.03 TL,• Çocuk, 6 yaşından büyük ise ödenecek olan tutar 36.52 TL olarak belirlenmiştir.Memurun, 0-6 yaş aralığında olan iki çocuğu var ise 478.06 TL ödeme gerçekleşecektir.AİLE YARDIMI ÖDEMESİ NASIL YAPILIR?


Aile yardımı ücretinin ödenme şekli her ay düzenli olarak yapılmaktadır. Aile yardımı ödemesi, her ay memura maaşı ile birlikte düzenli olarak yatmaktadır. Ancak, memurun eşi adına yapılan aile yardımı, memur ile eşinin evlendiği tarihte yapılır. Eşlerin ikisinin memur olması durumunda ise ödeme, babaya yapılmaktadır. Çocuk için yapılan aile yardımı ödemesi ise çocuğun doğum tarihinden sonraki ayın başından itibaren yapılmaktadır.HANGİ DURUMDA AİLE YARDIMI YAPILMAZ?


Aile yardımının yapılmayacağı durumlar çocuk ve eşin durumlarına göre iki şekildedir. Eş için yapılan aile yardımında:• Memurun eşi yaşamını yitirdiği takdirde eş için aile yardımı ödemesi kesilmektedir.• Eş ile boşanma durumu söz konusu olursa eğer yine ödeme yapılmamaktadır.• Eşin SGK’dan aylık ödeme almaya başlaması veya çalışmaya başlaması ile aile eş yardımı yapılmamaktadır.Çocuk yardımında ise:• Çocuk devlet destekli okuyor veya burs alıyor ise ödeme yapılmamaktadır.• Çocuk, 25 yaşını geçtiği takdirde ödemesi durdurulmaktadır.• Çocuk, kendisi çalışıyor ve finansal durumuna destek sağlıyor ise ödeme yapılmamaktadır. Bu madde, okumaya devam edip tatil günlerinde kısa süreli işe giren çocukları kapsamamaktadır.• Çocuğun evlenme durumu söz konusu olduğu takdirde çocuk ödemesi kesilmektedir.KİMLER AİLE YARDIMINDAN YARARLANABİLİR?


Aile yardımından faydalanabilecek kişiler memurların eş ve çocuklarının durumuna göre belirlenmektedir. Başta eşin çalışıp çalışmadığı göz önünde bulundurulmaktadır. Memurun, eşinin de memur olması durumunda gelirleri ve çocuklarının durumu dikkate alınmaktadır. Eşi çalışmayan veya SGK’dan aylık düzenli olarak para almayan memurlar, eşinin çalışmama durumunun sürdürüldüğü zaman dilimi boyunca eş için aile yardımı ödemesinden faydalanabilmektedir. Eşinin geçici bir süre de olsa işe girmesi durumunda o süre zarfında aile yardımı ödemesi kesilmektedir. Çalışmayan eşin işsizlik maaşı alıyor olması durumunda aile yardımı ödemesi kesilmemektedir. Memurun üvey çocuğunun olması veya evlatlık edinmiş olması durumunda da çocuk için yapılan aile yardımı ödemesinden yararlanabilmektedir. Yani baba, geçimini sağlaması için sorumluluğu üzerinde bulundurduğu her çocuk için, şartların geçerliliği doğrultusunda, yardım ödemesi almaktadır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.