SON DAKİKA
Hava Durumu

Yüzbinlerce sözleşmeli personeli ilgilendiren kadro düzenlemesi için geri sayım başladı! Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin resmen açıkladı: “Haklarına kavuşmaları an meselesi!”

Haber Giriş Tarihi: 29.09.2022 21:09
Haber Güncellenme Tarihi: 29.09.2022 17:37
https://gazetebanka.com/
Yüzbinlerce sözleşmeli personeli ilgilendiren kadro düzenlemesi için geri sayım başladı! Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin resmen açıkladı: “Haklarına kavuşmaları an meselesi!”

2021 yılının son çeyreğinde para piyasalarında ve altın fiyatlarında gözlenen rekor seviyeler, gündelik hayat akışı içerisinde satışa sunulan tüm kalemlerin yüksek oranlarda zamlanmalarına sebep oldu. Tekstilden gıdaya, teknolojik üründen otomotive pek çok farklı alana yansıtılan yüksek oranlı zamlar, sabit maaşlı vatandaşların geçim derdine düşmelerine sebep oldu.

Aralık ayının ortasında rekor seviyelere ulaşan döviz kurları ile altın fiyatları karşısında harekete geçen hükümet yetkilileri, açıklamış oldukları yeni ekonomik model ile piyasaların tek gecede sert bir şekilde gerilemesini sağlamışlardı. Gerilemenin ardından zamların da geri alınacağı konusunda ümitlenen vatandaşlar, 2022 yılına girildiği ilk an itibari ile arka arkaya açıklanan zam oranları karşısında hayrete düştü.

Ekonomi piyasalarının gündelik hayata direkt olarak etki etmeleri ve yanı sıra enflasyonun da giderek artması, hükümet yetkililerinin pek çok alanda yeni çalışmalar yapmalarına aracılık etti. Bu kapsamda yetkili kurumlardan birisi olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, sene başından bu yana kendi kontrolünde olan birçok konu başlığına ilişkin yeni düzenlemeler yaparak maaşlarda iyileştirmeye gidilmesini sağladı.

Ocak ayının başı itibari ile kameraların karşısına geçerek bakanlığın yeni dönem dahilinde gerçekleştireceği çalışmalara ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bu sene içerisinde ele alınacak olan konulardan birisinin de sözleşmeli personel konusu olduğuna dikkat çekmişti.

İlk olarak 3600 ek gösterge çalışmalarını tamamlayarak Meclis’e sunan sonrasında da milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren EYT konusu üzerinde çalışmaya başlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, şimdi de sözleşmeli personel konusuna el atıldığını duyurdu. Bu kapsamda önemli açıklamalara imza atan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yüzbinlerce vatandaşın yüzünü güldürmeyi başardı. TEKNİK ÇALIŞMALAR TAMAMLANDI!

Geçtiğimiz günlerde önemli açıklamalara imza atan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yüzbinlerce sözleşmeli personelin yüzünü güldürdü. Bakan Bilgin, sözleşmeli personellere kadro haklarının verilebilmesi için yürütülen çalışmaların teknik olarak tamamlandığını bildirdi. “HAKLARINA KAVUŞMALARI AN MESELESİ!” Kamu kurum ve kuruluşlarının kadrolarında sözleşmeli olarak istihdam edilmiş olan personeller için yürütülen çalışmaların teknik olarak tamamlandığını açıklayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, sözlerine şu ifadeler ile devam etti: “Sözleşmeli personellerin kadro haklarına kavuşmaları mevzusu var. Bu konunun çalışması bitti ancak zaman meselesi var. Kamu sendikalarından konuya ilişkin gelen talepleri de dikkate alıyoruz. Geçtiğimiz günlerde arkadaşlarımız bir görüşme yaptı. Görüşmeden çıkan konu başlıklarını da değerlendiriyoruz.” TASLAK METİN ORTAYA ÇIKTI! Sözleşmeli personellere kadro hakkının tanımlanması için yürütülen çalışmanın taslak metni ortaya çıktı. Metinde yer alan ifadeler şu şekilde:
  • Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan sözleşmeli personeller kadroya geçirilecek.
  • Belediye, İl Özel İdaresi ve bunlara bağlı kuruşları ile mahalli idare birliklerinde 3 Temmuz 2005 tarihli ve 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 49’uncu maddesinin 3’üncü fıkrası dahilinde sözleşmeli olarak çalışanlara yeniden kadro düzenlemesi yapılacak.
  • 31 Aralık 2022 tarihi itibari ile sözleşmeli pozisyonlarda istihdam edilmiş olanlar ile sözleşmeli personel kadrosuna atanmaya hak kazanmış olanlar, kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte 30 gün içerisinde başvuru yapmaları halinde ilgili kadrolara atanmış sayılacaklar.
GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Gazetebanka.com'da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.