SON DAKİKA
Hava Durumu

Yüksek mahkeme yıllık izin ücreti için emsal karar aldı: Kullanılmayan yıllık izin ücreti işçiye ödenmelidir

Haber Giriş Tarihi: 12.09.2022 10:38
Haber Güncellenme Tarihi: 12.09.2022 09:38
https://gazetebanka.com/
Yüksek mahkeme yıllık izin ücreti için emsal karar aldı: Kullanılmayan yıllık izin ücreti işçiye ödenmelidir

Yargıtay çalışanlara yönelik emsal niteliğinde bir karara imza attı. Mazeret izni ile yıllık izninin birbirinden farklı olduğunu, birbiriyle karıştırılmaması gerektiğini ifade ederek işçinin lehine olabilecek kararı iş kanuna da uyacak şekilde hüküm verdi. SÖZLEŞMESİ FESHEDİLEN İŞÇİ İŞVERENİNE DAVA AÇTI! İşçinin sözleşmesi işveren tarafından haksız bir şekilde feshedildiğinde bunu savunarak mahkemeye başvuran işçi sonuçta beklediği kararı aldı. Mahkemenin emsal niteliğindeki kararı bu tarz vakalara da örnek oluşturdu. Açılan davanın konusunda ise genellikle hafta tatili ya da genel işçi tatili olarak sunulan günlerde fazla çalışılmadan kaynaklı olarak ek bir ücret ödenmemesiydi. KULLANILMAYAN YILLIK İZNİN ÜCRETİ ÖDENMELİDİR!

Üstelik davacı yıllık iznini kullanmıyor fakat kullanmadığı için bu izinlerin ücretlerini de alamıyordu. Bunun yanı sıra izin ücreti, kademe ücreti, ihbar tazminatı, fazla çalıştırma ücreti, hafta tatili ücreti, özel günlerde tatil ücreti gibi pek çok alacaklarını da mahkemeye başvurarak talepte bulundu.

Açılan davada işveren kısım ise sözleşmenin sonlandırılmasının nedeni olarak işçinin devamsızlığı olarak görüldü. Talep etmiş olduğu alacaklarının ise zaman aşımına uğradığını savundu. Bunun üzerine davanın reddini talep etti. Mahkemeden çıkan karar davanın kısmen kabulü oldu. YÜKSEK MAHKEME İTİRAZ ETTİ “HESAPLAMA HATALIDIR” Alınan karar üzerine avukat temyize başvurdu ve Yargıtay 9.Hukuk Dairesi devreye girdi ve emsal bir karara imza atıldı. Yüksek mahkeme “Mazeret izinleri yıllık izinlerinden tahsil edilemez” dedi ve şu ifadelere yer verdi:

“Bilirkişi raporunda yapılan hesaplama hatalıdır. İşçinin yıllık izinlerini kullandığını ya da kullanmadığı kısımların ücret olarak ödendiğine dair işveren tarafından yazılı bir ispat sunulması gerekiyor. İşçiye sunulan mazeret izinleri yıllık izinden alınamaz. İşçinin devamsızlığı tutanaklara bakıldığında işe gelmediği günler kapsamında yıllık izinden düşülemez. Bu kanuna aykırıdır” hükmünde bulundu. İŞVEREN KULLANILMAYAN İZİN GÜNLERİNİN ÜCRETLERİ ÖDEDİĞİNİ BELGELEMELİDİR! Mahkeme sonuç olarak bilirkişi raporunu hatalı olarak gördü. Bundan kaynaklı olarak izin ücreti talebinin yazılı şekilde kabulüne karar verilmesini de hatalı bularak bozma talebinde bulunmuştur. Davaya genel olarak bakıldığında işçinin yıllık izinlerini kullanmadığı ya da kullanmadığı izin günlerinde ücret ödendiğine dair işveren tarafından yazılı delil ile ispat edilmesi gerektiği yargısına varıldı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.