SON DAKİKA
Hava Durumu

Yeni yasal düzenleme ile KOBİ tarifi değişti: Kredi almak güçleşirken satış sınırı 250 milyon TL’ye yükseldi!

Haber Giriş Tarihi: 01.10.2022 15:54
Haber Güncellenme Tarihi: 01.10.2022 14:55
https://gazetebanka.com/
Yeni yasal düzenleme ile KOBİ tarifi değişti: Kredi almak güçleşirken satış sınırı 250 milyon TL’ye yükseldi!

Merkez Bankasının almış olduğu karar ile beraber bankalar tarafından sunulan kredilerdeki faiz oranlarının getirilen katsayı etkisi menkul kıymet tarafından tahsis edilmek zorunda kalındı. Yapılan bu yeni düzenleme ile beraber ticari kredilerde %30 seviyesini aşan faiz uygulaması daha da zor hale gelmiş oldu. KOBİ OLMAK İÇİN NET SATIŞ GELİRİ 250 MİLYON TL’YE ÇIKARILDI! Ticari olarak firmaların lehine bir durum gibi gözüken bu süreç KOBİ tanımına takılarak sekteye uğradı. Mart ayında elde edilen verilerde KOBİ olabilmek için net satış hasılatı ve bilançonun 125 milyon TL'den 250 milyon TL'ye çıkarılma kararı alındı. Enflasyon etkisi ile Reel sektör temsilcilerine göre mali olarak tutarın üzerinde kalan ihracat faaliyeti bulunmayan pek çok firmanın krediye erişimini zor hale getirdi. KOBİ tanımı dışında kalan firmaların kredi kullanımında fazla karşılık ayırmak zorunda kalınıldı.

Bu durumda KOBİ tanımının enflasyon oranlarına göre yeniden güncellemesi talep edildi. “KREDİYE ULAŞIM ZOR HALE GELİYOR!”

Vergi uzmanı Nedim Türkmen: “Cari kredilere üst bir sınır getirilmeye çalışılıyor. Özellikle ihracatçı firma ve KOBİ tanımı içindeki firmaların krediye ulaşımı bu süreçte daha zor hale geliyor. Çok sayıda firma ise KOBİ’lerin tanımı dışında kalmaktadır. Enflasyon nedeniyle 250 milyon TL gibi bir üst limit pek çok firmanın KOBİ dışında kalmasına neden oluyor” dedi. Bu sürecin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini ifade etti. KOBİ TANIMINA GİREN KURULUŞLAR Mart ayında çıkarılan bir yönetmelik sonucunda KOBİ tanımında bulunan kriterlerde güncelleme yapıldı ve 250 kişiden daha az çalışanı bulunan, yıllık satış hasılatı ve mali bilançosu 250 milyon lirayı aşmayan işletmeler KOBİ olarak anılıyor. %80'e kadar ulaşmış resmi enflasyon düşünüldüğünde ciroda artış fiyatlarda yükseliş oldukça güçlü bir seviyeye ulaşıyor. Menkul kıymetler faiz oranı %22,85'i aşan kredi grupları için %20 oranında %29.38'i aşan kredi grupları için ise kredi tutarının %90'ını oranında menkul kıymet tahsis edilme işlemi uyguluyor. Bu durum ticari kredilerde %30'u aştığında faiz uygulamasına da zorlaştırır hale getiriyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Gazetebanka.com'da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.