SON DAKİKA
Hava Durumu

Yeni doğum yapan anneler dikkat! İki başvuru ile devletten 1315 TL’nizi almayı unutmayın!

Haber Giriş Tarihi: 22.05.2022 09:45
Haber Güncellenme Tarihi: 21.05.2022 23:38
https://gazetebanka.com/
Yeni doğum yapan anneler dikkat! İki başvuru ile devletten 1315 TL’nizi almayı unutmayın!

Doğum parası sorgulama işlemi, e-Devlet üzerinden gerçekleştirilen işlemlerdendir. 2015 yılından sonra doğan çocuklar için verilen bu yardımdan, herkes faydalanabilmektedir. Bu yardımın alınabilmesi için gereken şartlar, diğer yardım paralarında istenen şartlardan farklıdır. Eskiden bu tip yardımların alınabilmesi için annenin mutlaka TC vatandaşı olması gerekirken, artık anne ya da babanın TC vatandaşı olması yeterli görülmüştür. Bu yardım parasının alınması için, başvuru yapılması zorunludur Bu destek, devletin doğum yapan herkese otomatik olarak verdiği bir para değildir. Bu yardıma başvuruda bulunulabilmesi için bazı şartlar gereklidir. Ayrıca, bu yardıma başvuruda bulunulabilen yerlerin sayısı da sınırlıdır. Doğum Parası Nedir?


Doğum parası başvurusunun nasıl yapıldığını anlatmadan evvel, bu yardımın ne olduğu belirlenmelidir. Doğum parası, devlet desteklerinden biri olarak kabul edilir. Bu destek, yeni doğum yapan annelere, doğurulan her çocuk için verilir. Her bir çocukta, bu yardım parası artmaktadır. Aynı zamanda, bu yardım parasını sadece anneler alabilmektedir. Doğum parası, yeni doğum yapan annelere verilen bir nevi maddi destek olarak adlandırılabilir. Doğum Yardım Parasına Başvurmak İçin Gerekli Özellikler
Doğum yardım parasına başvurabilmek için, başvuran kişinin bazı özellikleri taşıması gereklidir. Bu özellikler şu şekilde sıralanabilir:
 • Annenin sağ bir çocuk doğurması (Ölü doğumlar bu yardım kapsamına girmez)
 • Doğumun 15 Mayıs 2015’ten sonra gerçekleşmiş olması (Daha öncesinde yapılan doğumlar bu yardımdan faydalanamaz)
 • Annenin ya da babanın SGK’lı olması
 • Annenin ya da babanın 120 günlük prim gün sayısını doldurmuş olması
 • Annenin ya da babanın TC vatandaşı olması
Doğum Parasının Alabilmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Doğum parası için gerekli evraklar olmadan, bu desteğe başvurmanız mümkün olmayacaktır. Doğum parası yardımından yararlanmak isteyen kişiler, doğum parası için gerekli başvuru formunu doldurmalıdır. Bu başvuru formuyla beraber gereken evraklar ise, yeni doğan çocuğun ve başvuranın TC kimlik numarasıdır. Bu cümleden de anlaşılması gerekir ki, doğum parası yardımından faydalanmak için, çocuğun mutlaka TC kimlik numarasının bulunması gereklidir. Bu başvuruda bulunmadan evvel mutlaka çocuğa kimlik çıkarılmalıdır. Doğum Parası Hakkında Nasıl Bilgi Alınır? Doğum parası yardımı hakkında bilgi almak için, SGK’nın ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın internet sitesi ziyaret edilebilir. Burada yer alan bilgilendirme yazılarını okuyarak, doğum parası yardımından nasıl faydalanacağınızı öğrenebilirsiniz. Ancak bu yöntemler dışında da bilgi alabileceğiniz bası kanallar vardır. Çocuk Parası Sorgulama 144 numaralı telefon çevrilerek de yapılabilir. Bunun yanında ALO 183 de size bu konu hakkında bilgi verecektir. Doğum Parası İçin Nereye Başvurulur?
Doğum parası için başvuru yapılabilecek yerler sınırlı olarak sayılmıştır. Başvurunuzu gerçekleştirirken, sizden istenen özellikleri taşıyor olmanız gerekir. Bunun yanında, sizden istenen evrakların tam olması da başvurunuzu yapmanız yolunda en önemli şeylerden biridir. Bu özelliklere ve belgelere sahip olduktan sonra, başvurunuzu yapabileceğiniz yerler şu şekilde sıralanır:

 • Aile Bakanlığı’nın internet sitesi
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri
 • İlçelerdeyseniz, Kaymakamlık binalarının içindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı
 • Sosyal Hizmetler Müdürlükleri


 • Doğum Parası Başvuru Dilekçesi Nasıl Doldurulur? Doğum yardımı başvuru formu doldurulurken sizden istenen bazı bilgiler olacaktır. Bu form doldurulurken sizden istenecek belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • TC kimlik numaranız
 • Adınız ve soyadınız
 • Yeni doğanın TC kimlik numarası
 • Diğer bilgiler


 • Bu bilgiler başvuru formunda eksiksiz ve doğru olarak doldurulursa, başvurunuz onaylanacaktır. Doğum Parası Ücretleri Ne Kadardır?
  Her sene belirlenen doğum parası ücretleri 2022 senesi için de belirlendi. 2022 yılı için belirlenen doğum parası ücretleri şu şekilde:
  • Birinci çocuk için belirlenen yardım ücreti 300 TL
  • İkinci çocuk için belirlenen yardım ücreti 400 TL
  • Üçüncü ve diğer çocuklar için belirlenen yardım ücreti 600 TL
  • İkizler için belirlenen yardım ücreti 1000 TL
  Doğum Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?
  Doğum parası için başvuru yapan kişiler, bu başvurunun sonucunu öğrenmek için internet üzerinden doğum parası sorgulama işlemi yapabilirler. Yakın zaman içerisinde birçok kurum, hizmetlerinin e-Devlet üzerinden sağlanması için harekete geçti. Bu kurumlardan bir tanesi de SGK’ydı. SGK ve e-Devlet, internet üzerinden verilen hizmetlerini, e-Devlet çatısı altında birleştirdi.  Artık e-Devlet üzerinden SGK işlemlerinizi de yapmanız mümkün. Doğum parası ne zaman yatar gibi soruların cevabı artık e-Devlet üzerinden verilmektedir. Doğum parası yardımı hakkında yapacağınız işlemleri de e-Devlet üzerinden gerçekleştirmeniz gerekmektedir. E-Devlet Doğum Parası Sorgulama E-Devlet üzerinden doğum parası yardımı sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Bu işlemi yapabilmek için mutlaka e-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Sorgulama işleminin yapılabilmesi için e-Devlet üzerinden sisteme giriş yapmanız gerekecektir. Burada sizden istenen 2 bilgi yer alır:
  • TC kimlik numaranız
  • E-Devlet şifreniz
  Bu bilgileri doldurduktan sonra e-Devlet’e giriş yaparsınız ve doğrum yardımı parası sorgulama işlemi de yapabilirsiniz. E-Devlet şifreniz yoksa, öncelikle şifrenizi almanız gerekecektir. Bu işlem için gerekli adımlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Size en yakın PTT şubesine şahsen başvuru yapmak
 • Başvuruya giderken nüfus cüzdanı ve 2 TL götürmek
 • Şifrenizi kapalı zarfta teslim aldıktan sonra sisteme giriş yapmak


 • Tüm bu işlemlerin ardından e-Devlet üzerinden doğum parası sorgulama yapabilirsiniz. Bu sorgulama işlemi için e-Devlet’te yer alan menüye girmelisiniz. Menüde yer alan e-Hizmetler seçeneğine tıklamalısınız ve arama çubuğuna ilerlemelisiniz. Arama çubuğuna doğum yardımı parası sorgulama yazınız ve karşınıza çıkan seçeneğe tıklayınız. Burada size çıkması gereken seçeneğin üzerinde, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun amblemi yer alacaktır. Doğru seçeneği işaretledikten emin olduktan sonra, sizden istenen bilgileri giriniz ve sorgulama yapınız.  Sosyal yardımı bulunmamaktadır gibi bir ibareyle karşılaşırsanız, bilmeniz gerekir ki, başvurunuzun henüz onaylanmamıştır. Burada olumlu yanıtlarla karşılaşırsınız, başvurunuz onaylanmıştır. Başvurunuzun onaylanmasının ardından devletin verdiği bu destek size PTT kanalıyla ulaşacaktır. PTT doğum parası sorgulama ya da PTT’den doğum parası çekme gibi işlemleri ise sadece anne yapabilmektedir.

  PTT üzerinden parayı sadece anne çekebilir. Buraya babanın ya da başka birinin gitmesi halinde, doğum yardımı parası alınamayacaktır. Doğum yardımı parasından tüm anneler faydalanabilmektedir. Bu destek SGK’nın verdiği destekten farklıdır. Süt parası da bu destekten daha farklı bir kategoride yer almaktadır. Süt parasının 2022 yılı için öngörülen ücreti 315 TL’dir. Bu ücret bir defaya mahsus olarak ödenmektedir.
  Yorum Ekle
  Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
  Yorumlar
  En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.