SON DAKİKA
Hava Durumu

Yemek kartı yükleme zorunluluğu kaldırıldı! Restoranlar indirim yarışına geçti: Çalışan için fırsat olan bu durum işletme için zarar mı oldu?

Haber Giriş Tarihi: 28.09.2022 18:39
Haber Güncellenme Tarihi: 28.09.2022 15:57
https://gazetebanka.com/
Yemek kartı yükleme zorunluluğu kaldırıldı! Restoranlar indirim yarışına geçti: Çalışan için fırsat olan bu durum işletme için zarar mı oldu?

Cumhurbaşkanlığı tarafından 26 ile Eylül tarihinde Kabine Toplantısı gerçekleştirildi. Yapılan toplantı sonucunda personellere yönelik ödenen yemek kartı uygulamasına son verildiğini ve bunun nakdi olarak gerçekleşeceği ifade edildi. Alınan bu yeni kararla lokanta ve restoranlar müşteri kaybetme endişesine kapıldı. Bu durum indirim yarışını beraberinde getirdi. MÜŞTERİ KAYBETME ENDİŞESİ BAŞLADI! Cumhurbaşkanı tarafından yapılan yeni uygulama sonrası yemek kartı yükleme zorunluluğu ortadan kaldırıldı. Nakdi ödeme sistemine geçiş yapılıyor. Pek çok sektör temsilcisi bu konuda memnunken. Pek çoğu ise müşteri kaybetme endişesine kapıldı. Bazı restoranlar ise kart yerine nakit ödeme yapacak olan müşterilere %7 indirim hazırlığına başladı.

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği Başkanı Ramazan Bingöl: “Yemek kartı komisyonuna yönelik uzun bir süre mücadele veriliyordu. Yemek kartı zorunluluğunu ortadan kalkması bu yönü ile memnuniyetle karşılamayı gerektiriyor” dedi. Bundan sonraki süreç için ise Başkan Bingöl: “Eskiden yemek kartı kullananlara artık yemek ücreti nakit olarak verilecek. Müşterilere yönelik bir takım farklılıklar yapılmasının gerektiğini” ifade etti. RESTORANLARDAN İNDİRİM KAMPANYASI BEKLENİYOR!

Yemek kartı şirketleri eskiden %12'lik komisyon oranı uygulanırken %7'ye kadar düşürmüşlerdi. Şu anda yemek kartının yoğun olduğu restoranlar bu komisyon oranları düşünüldüğünde müşterilerine bir kısım indirim yapmaları gerekiyor. Şu anda %7 yemek kartı firmalarını değil bireylere verilmiş olunuyor ve müşterinin kaçmaması gerekiyor. Bununla ilgili de bir kampanya başlatılması bekleniyor, denildi. “ÇALIŞAN İÇİN FIRSAT İŞLETME İÇİN ZARAR!” Alınan karar üzerine Turizm Restaurant Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği Başkanı Kaya Demirer: “Bu uygulama hem bir risk hem de bir fırsatı” dedi. “Komisyon maliyetleri ortadan kalkıyor. Bu bir fırsat. Çalışanlar için bu destek artık yemek yeme dışında kullanmaya başlanabilecek. Bu da restoran için bir kayıp” dedi.

Cumhurbaşkanı tarafından nakit olarak ödenecek yemek tutarına yönelikte bir açıklama yapıldı:

“Çalışanlara ödenecek yemek ücreti üzerinden vergi istisna yöntemi değişiyor. Yemek bedeli vergi istisnası 34 TL idi. Şu anda 51 TL'ye çıkardık. Yıl sonunda bu rakam net olarak belli olacak. Yemek ödemelerinde restoran kart kullanma zorunluluğu tamamen ortadan kalkıyor. Nakit olarak ödenen yemek bedeli tutarı da vergi istisnasından yararlanacaktır” dedi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Gazetebanka.com'da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.