SON DAKİKA
Hava Durumu

Volkswagen kapanmaya gidiyor! Arz sıkıntısı otomobil fabrikalarını kapattırıyor!

Haber Giriş Tarihi: 31.03.2022 18:07
Haber Güncellenme Tarihi: 31.03.2022 15:44
https://gazetebanka.com/
Volkswagen kapanmaya gidiyor! Arz sıkıntısı otomobil fabrikalarını kapattırıyor!

2020 yılında dünya çapında yaşanan Covid-19 salgınının etkileri farklı sektörlerde hissettirmeye devam ettiriyor. Çin'de görülmeye başlanan yeni varyantın etkileri otomotiv sektörünü de olumsuz olarak etkiledi. Volkswagen başta olmak üzere pek çok işletme Şangay'da bulunan aktif fabrika faaliyetlerini durdurma kararı almaya başladı.

Alman üretimi devi Volkswagen arz sıkıntısı yaşamaya başladı. Bu durum Perşembe günü Çin Şangay’da yer alan fabrikasını kısmi olarak kapatmasına neden oldu. Volkswagen konu üzerine açıklamada bulundu. Tedarikçilerden parça sıkıntısı yaşandığı ve bu durumdan kaynaklı olarak kısmi bir kapanışa geçildiği ifade edildi. Volkswagen Fabrikası Ne Zaman Geri Açılacak?

Volkswagen yetkilisi: “Yaşanan bu durum üzerine ay başını işaret ederek geldiğimiz noktaya kadar kaybettiğimiz üretim sürecini her şey normale döndüğünde ek vardiyalar uygulayarak yeniden kazanabiliriz.” yorumunda bulundu. Yapılan açıklamanın ardından kısmi olarak yaşanan kapanışın ne kadar süreceği de merak edildi. Volkswagen tarafından fabrikanın kapanma süresine dair net bir bilgi verilmedi. Tesla Üretimde Çin'de Kısmi Duraklamayı Seçti! Öte yandan geçtiğimiz günlerde Tesla, Volkswagen fabrikasında olduğu gibi kısmi kapatma kararı almıştı. Elektrikli araç üretiminde popüler marka Tesla, Çin'deki kronik salgın nedeniyle yaşanan bu süreçte Şangay'da yer alan fabrikasını iki günlüğüne kapatma kararı almıştı. Tesla'nın bu süreçte kısmi kapanmayı uzatıp uzatmayacağı da merak edilen konular arasında.

Tesla'nın araç üretimi yaptığı ve hacim olarak içlerinde en büyük fabrikası olan ve Şangay'da tesisi bulunan Giga Shanghai Avrupa'ya model 3 ve model Y isimli otomobillerini ihraç eden bir fabrikadır. Yaklaşık olarak günde 2000 araç üretmesi ile biliniyor. 2 günlük duraklama dahi Tesla için büyük bir üretim boşluğu oluşturuyor. Çin'de İmalat ve Hizmet Sektörlerinde Büyük Kayıp Şangay'da görülen bu durum ekonomistlerin hedefindeydi. Süreçte endişe ortamı oluşmaya başladı. Üretimde yavaşlama ekonomiyi de olumsuz olarak etkileyecek. Çin'deki imalat ve hizmet sektörlerinde özellikle bu ay içinde hızlı bir yavaşlama gözlemledi. Çinli yetkililer yaşanan bu durumda ekonominin gittikçe daha da azalacağını öngörüyor. Özellikle bu ay içerisinde Çin imalat ve hizmet sektöründe hızlı bir yavaşlama farkedildi. Yaşanan bu kapanmada Şangay'ın tamamen kapatılması gündeme getirildi. Wu han yaptığı açıklamada: “Şangay'ın temelli kapatılması Güney Çin Denizi'nde kargo gemilerini denize mahrum etmektir.” yorumunda bulundu.

https://gazetebanka.com/sskda-birikmis-primlerinizi-alabilirsiniz-bu-detaya-dikkat/36056/
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.