SON DAKİKA
Hava Durumu

Vasil hard fork sonrası Cardano yeniden “Ethereum Katili”

Haber Giriş Tarihi: 24.09.2022 13:26
Haber Güncellenme Tarihi: 24.09.2022 13:26
https://gazetebanka.com/
Vasil hard fork sonrası Cardano yeniden “Ethereum Katili”

Ethereum'un Proof-of-Stake'e geçişinden sadece bir hafta sonra, Cardano (ADA), iyileştirilmiş özelliklerle ağına daha fazla proje çekmeyi planladığı için, eleştirmenlerine geniş çapta beklenen Vasil yükseltmesiyle yanıt verdi.

Perşembe günü, Cardano'nun Vasil yükseltmesi, topluluk nefesini tutarak izledi. Etkinlik, 2021'de akıllı sözleşme işlevselliğini etkinleştirdiğinden beri Cardano'nun ilk büyük teknolojik gelişmesiydi.

Girdi Çıktısı Hong Kong (IOHK), ağın işlevselliğini geliştirmek için tasarlanmış bir “hardfork”un başarısını övdü. Vasil'in sert çatalı ağ için benzersizdir, çünkü zinciri yeniden başlatan veya mevcut protokolün çalışmasını durduran diğer ağların aksine Vasil, Cardano'nun “yeni kuralların kullanılmasını ve önceki bloklar tamamen korunmuştur.”

IOHK, “Vasil yükseltmesi, yayılım boru hattı yoluyla daha yüksek verim kapasitesinden çok daha iyi komut dosyası performansı, verimlilik ve daha düşük maliyetlerle daha iyi bir geliştirici deneyimine kadar Cardano'ya önemli performans ve yetenek geliştirmeleri getirecek” dedi.

Yükseltmeden kaynaklanan diğer iyileştirmeler arasında daha iyi akıllı sözleşme yeteneği ve daha düşük komut dosyası yürütme maliyetleri ve işlem boyutu yer alıyor. Yükseltme, Quanterall'da eski bir Blockchain Baş Danışmanı ve Aralık 2021'de vefatına kadar bir Cardano meraklısı olan Vasil St. Dabov'un adını aldı.

Yükseltmeden kaynaklanan diğer iyileştirmeler arasında daha iyi akıllı sözleşme yeteneği ve daha düşük komut dosyası yürütme maliyetleri ve işlem boyutu yer alıyor. Yükseltme, Quanterall'da eski bir Blockchain Baş Danışmanı ve Aralık 2021'de vefatına kadar bir Cardano meraklısı olan Vasil St. Dabov'un adını aldı. Cardano'nun Tırmanması İçin Dik Bir Tepe Cardano'nun kurucusu Charles Hoskinson, Vasil yükseltmesinin geliştiricilerin ağ tarihinde üzerinde çalıştığı “en zor güncelleme” olduğunu söyledi. Beklendiği gibi, yükseltmeye giden yolculuk , topluluk üyelerinin coşkusunu azaltan iki gecikmeyle gölgelendi.

Ağustos ayındaki gecikmelerden biri, Cardano test ağının bozulduğu iddialarıyla bağlantılıydı. Temmuz ayında bir başka gecikme, hisse havuzu operatörleri, merkezi olmayan uygulama (DApp) geliştiricileri ve bir dizi başka rahatsız edici zorlukla ilgili sorunlar nedeniyle ortaya çıktı. Cardano ve Ethereum Kafa Kafaya Gidiyor Ethereum, İş Kanıtı'ndan (PoW) vazgeçtikten sonra, enerji tüketimini yüzde 99 gibi etkileyici bir oranda azalttı ve hızla artan işlem ücretlerini dizginlemeye çalıştı. Anahtar, onunla Solana (SOL) ve Cardano gibi diğer rakip blok zincirleri arasına biraz mesafe koymaya yönelik cesur bir girişimdir.

Bununla birlikte, bu hareket, ağda daha fazla PoW çatalı ve dünya çapındaki düzenleyici kurumların buna bir güvenlik olarak davranacağı endişeleri gibi bir solucan kutusu açtı. Böyle bir durumda, bazı borsalar ETH'yi platformlarından kaldırmaya zorlanabilir veya düzenleyiciler tarafından sıkı denetime tabi tutulabilir.

Gazetebanka.com'da gazeteci, haber editörü. Son dakika ekonomi, hisse senetleri, kripto para haberlerini sizlerle paylaşıyorum. Finans dünyası ve para piyasalarına dair tüm gelişmeleri benimle yakalayın!

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN:

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN:

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorumlar ise genel niteliktedir. Gazete Banka oluşacak kayıplardan sorumlu tutulamaz. Kaynağı ise uzmanların kendi yorumlarıdır. Bu nedenle, yazılar ve makaleler tavsiye niteliği taşımaz.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.