SON DAKİKA
Hava Durumu

Uykusu bile şifa! Alzheimer hastaları için Elon Musk umut oldu!

Haber Giriş Tarihi: 17.03.2022 19:06
Haber Güncellenme Tarihi: 17.03.2022 15:35
https://gazetebanka.com/
Uykusu bile şifa! Alzheimer hastaları için Elon Musk umut oldu!

Bilimsel olarak az uyumanın unutkanlığı giderdiği kanıtlandı. Yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen veriler günde 4 ile 6 saat arasında uyulduğunda Alzheimer riskinin azaldığı tespit edildi. Özellikle sahip oldukları yatırımları ile dikkatleri çeken dev şirketlerin patronlarının bu rutine uydukları fark edildi. Tesla'nın kurucusu Elon Musk günde sadece 4 saat uyuyarak yaşamını sürdürüyor. Uzmanlara göre bu süre ileri yaşlarda oluşabilecek Alzheimer riskini de önlüyor. Ünlü İsimler Kaç Saat Uyuyor?

Mühendis ve Endüstriyel tasarımcı Tesla'nın kurucusu Elon Musk günde 4 ile 6 saati arasında uyuyarak yeni güne başlangıç yapıyor.

1946 doğumlu ve Amerika’nın 45. Başkanı Donald Trump günde 4 ile 6 saat uyuyanlar arasında yerini alıyor.

Amerikalı aksiyon filmi oyuncusu, eski güreşçi ve futbolcu 1972 doğumlu Dwayne Johnson günde 4 ile 6 saat arasında uyuyarak güne başlayanlar arasında. Bu Sürelere Dikkat Edildiğinde Alzheimer Riski Azalıyor! Doktorlar her ne kadar ideal uyku süresini 7 ile 9 saat arasında olduğunu söylese de pek çok ünlü isim elit uyuyanlar kategorisi altında değerlendirilerek 4 ile 6 saat arasında uyku ile yaşamlarını sürdürüyor.

Bu durum için bilimsel olarak yapılan incelemelerde Alzheimer riskini azalttığına yönelik veriler ortaya kondu. Kaliforniya Üniversitesi bilim insanları tarafından yapılan incelemede gecenin sadece 4 saatlik kısmını uykuya ayıran kişilerin beyin fonksiyonlarına bakıldı. İnceleme sonrasında bunamanın korunmasını engelleyecek beyin salgılarının daha işlevsel çalıştığını fark edildi. Uyku Süresi ile Bunama Arasında Kritik Bir Bağ Bulunuyor! Bilim insanları tarafından yapılan araştırma verilerinin sonuçları da gün yüzüne çıktı. Deney kobay fareleri üzerinde gerçekleştirildi. 4 ile 6 saat arasında uyuyan kişiler için beyin fonksiyonlarının toksit proteinlerinin birikimini yavaşlattığı fark edildi. Bu nedenle uyku süresi ile Alzheimer riski arasında bir bağ olduğu ortaya çıktı. Bir sonraki gün zihnin ve kasların yenilenmesinin daha net ve pürüzsüz şekilde olduğu anlaşıldı. Kaliteli Uyku ile Beyin Hastalıklarını Önlemek Mümkün Olabilecek! Araştırmayı yürüten kişiler arasında yer alan Nöroloji Uzmanı Profesör Ying-Hui Fu konu üzerine şu açıklamalarda bulundu: “Elde edilen verilere bakıldığında geldiğimiz noktada beyin hastalıklarından kaynaklı olarak istenen uykuyu alabilmeyi sağlayarak, bunamayı gidererek rahatsızlıklardan kişiyi kurtaracak yeni formüllerin geliştirilmesine yönelik bir umut oldu” diye ifade etti.

“Uyuma süreci beyin içerisindeki çoklu olarak farklı bölümlerin aynı anda çalışmasını gerektiriyor. Beyinde bu kısımlar hasar gördüğü anda kaliteli bir uyku alabilmek ya da uyuyabilmek zorlaşıyor. Yapılan bu inceleme ve çalışma sonrasında fark edildi ki insanların hastalıkları geciktirebilmesi ve önlemeye yönelik yeni bir sistem geliştirmesi mümkün hale gelecek.”
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.