SON DAKİKA
Hava Durumu

Ünlü yatırımcıdan dikkat çeken Bitcoin tahmini! Haziran ayına dikkat! Çöküş çok yakın olabilir!

Haber Giriş Tarihi: 15.04.2022 16:04
Haber Güncellenme Tarihi: 15.04.2022 15:38
https://gazetebanka.com/
Ünlü yatırımcıdan dikkat çeken Bitcoin tahmini! Haziran ayına dikkat! Çöküş çok yakın olabilir!

Amerika'da popüler finans kitapları ile çok satanlar listesinde yerini alan yazar Michael Lewis’in gazeteye sunduğu röportajda kripto paralara dair dikkat çeken bir uyarıda bulundu. Lewis’in romanında yer verdiği ve gerçek hayattan uyarlanan kapitolin CEO'su Michael Burry’e göre kripto paraların çöküşü oldukça yakın. Öte yandan finans yazarı Lewis kripto paraların önümüzdeki dönemde daha uzun vadeli süreçte piyasalara yönelik bir tehdit oluşturabileceğini de düşünüyor. Lewis sözlerinde her zaman için geleneksel para birimlerinin daha emniyetli, güvenilir ve sürdürülebilir olduğunun altını çizdi.

Günümüz şartlarında geleneksel finans sektöründen farklı olarak merkeziyetsiz bir yapısı bulunan kripto paralar Lewis’e göre sürdürülebilir değil. Lewis inanca dayalı varlıklar olduğunu düşünen kripto paralar için; “Eski bir teknolojiye sahip” yorumunda bulundu. "Kripto Paralar Eşitlikçi ve Daha Pratik!"


Kripto para varlıkları için geleneksel finans sistemlerinden daha eşitlikçi bir yapıda, diyen ünlü yazar geleneksel sistemde hisse senedi yatırımcıların bir aracıya gereksinim duyduğunu bu şekilde borsa alım satımlarında gerçekleştirebildiğini de özellikle ifade etti. Özellikle DeFi adı verilen merkeziyetsiz finans sektörlerine yönelik teknolojide finansal anlamda bir reform potansiyeli oluşturduğunu cümlelerine ekledi.

Tüm bu düşüncelerinin dışında öte yandan Michael Lewis’e göre eski teknolojiye sahip olan Bitcoin geleneksel finans sektörüne göre daha eşitlikçi bir politika izliyor. Kripto paraların olumlu yanı olarak hisse senedi piyasalarında olduğu gibi herhangi bir aracıya gerek duyulmaması daha pratik olarak alım-satım işlemlerinin daha hızlı gerçekleşmesini sağladığı inancında. "Kripto Paralar Uzun Dönemde Tehdit Olabilir!"
“Kripto paralar uzun dönemde tehdit oluşturabilir” diyen Lewis mevcut durumda kripto paraların büyük çöküşü yaşayabileceğini düşünüyor. Ünlü finans yazarı ilk defa 2010 yılında the Big Short adı verilen kitabını yayın yayınlamıştı. Çok satanlar listesinde ön plana çıkan kitap içerisinde yer alan karakterler gerçek hayatta sinemaya uyarlandı. Başrollerini Christian Bale, Ryan Gosling ve Brad Pitt'in paylaştığı filmde; ekonomik krize tutulmuş Amerika'dan bahsediyordu. Amerika krizin eşiğinde tüm yatırımcılar ekonomik olarak yatırımlarını emlak sektörüne bağlamış durumda sektörde de ciddi bir çöküş yaşanıyor. Dizinin genel konusu bu çöküşü yaşayan yatırımcıları anlatıyor.

Lewis kitabının içindeki karakterin gerçek hayatta var olan bir kişinin hayatı olduğunu ifade ediyor. Gerçek hayattaki karakter Scion Capital’in CEO’su Michael Burry’di. "Haziran Ayına Dikkat! Kripto Paraları Büyük Çöküş Bekliyor"
Kripto para piyasası gündemde yerini bırakmayan savaş sürecinin etkileri ve Çin'de başlayan coronavirus salgınınında tesiriyle büyük bir düşüş yaşıyor. Piyasalar uzun bir süredir dalgalı seyrini sürdürürken pek çok kripto para belirli günlerde dipleri görebiliyor. Bu dengesiz tutum Michael Lewis başta olmak üzere pek çok uzmanında dikkatini çeken bir konu oluyor.

Michael Lewis “The Big Short ve Moneyball” adı verilen iki farklı kitabın yazarıdır. Amerika'da finansal konular üzerine dikkatleri çeken ve çok satan listesinde yer alan bu iki yapıttan “The Big Short” gerçek hayatta yaşamış bir kişinin hayatını ele alıyor.

Michael Lewis 2010 yılında yayınladığı popüler kitabı içerisinde yer alan gerçek hayatta tüm bu olanları yaşamış olan Capital CEO'su Michael Burry kripto para piyasalarına yönelik ciddi eleştiriler de bulunmuş bir kişiydi. Michael Burry bir konuşmasında Haziran ayına dikkatleri çekerek kripto paralar ile ilgili büyük büyük bir çöküşün yaşanacağını, ifade etti. Tamamen tahminlerini öne süren yatırımcı geçtiğimiz dönemlerde Dogecoin rakip olarak görülen Shiba Inu için büyük eleştirilerde bulunmuştu.

Gazetebanka.com yatırım tavsiyesi vermez. Haberin kaynağı uzman isimlerin açıklamaları ve yorumlamalarıdır.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.