SON DAKİKA
Hava Durumu

Ünlü ekonomist "yolun sonuna geldik" açıklamasında bulundu! Merkez Bankası'nın hamlesi ne olacak?

Haber Giriş Tarihi: 08.03.2022 13:27
Haber Güncellenme Tarihi: 08.03.2022 13:27
https://gazetebanka.com/
Ünlü ekonomist "yolun sonuna geldik" açıklamasında bulundu! Merkez Bankası'nın hamlesi ne olacak?

Ekonomide küresel piyasalarda denge pozisyonu korunamıyor. Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş süreci dolar kurunu doğrudan etkiliyor. Güncel dolar fiyatı 14.47 TL'ye yükseldi. Yükseliş hafta boyunca seviyesini koruyacak. Yaşanan bu durum üzerine ünlü ekonomistten ileriye yönelik yaşanabilecekler üzerine çarpıcı açıklamalar yapıldı. "Başka Çaremiz Kalmadı" Yeniçağ gazetesi yazarı Evren Devrim Zelyut piyasalara yönelik dolardaki artış ile Merkez Bankası'nın yeni bir faiz ya da kur artırımına gidebileceğini söyledi. “Yolun sonu gözüküyor” diye başladığı yazısında “başka çaremiz kalmadı” ifadeleri ile de dikkatleri çekti. "Türkiye Rezervleri Alarm Veriyor" Zelyut yazısı içerisinde geçmiş dönemlerde yazdığı yazılara da atıfta bulundu. İthalat ve ihracat da dengeyi koruyamadığımızı savunan Ekonomist: “Enflasyonu düşürebilmek için ihracatta fazla üretim sürecine gidildi. Yapılan planlama hesaplandığı gibi olmadı. Türkiye ekonomisindeki rezervler alarm vermeye başladı.”

Zelyut “Şu şartlarda oluşturulan plana göre farklı bir ortam beklemiyordum” yorumlarında bulundu. İthalat ve İhracatta Denge Kurulamıyor!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın bilançosu üzerinden yorumda bulunan Zelyut özellikle dış borçlanma ile birlikte döviz yükümlülükleri arasında oluşan farka dikkatleri çekti. “Dış borç ve döviz yükümlülükleri arasında 113 milyar TL'lik bir fark bulunuyor. Şu anda kasada 8 milyar dolar yer alıyor” dedikten hemen sonra 25 Şubat tarihine de dikkatleri çekti. Merkez Bankası'nın takas yolu ile aldığı borçların 61 milyar doları bulduğunu ifade etti. Sözlerine: “Sonuç olarak var olan rezervler ile dışarıya yönelik oluşan dış borçlanmalar şu anda Merkez Bankası'nın eksi konumda olduğunu gösteriyor.” diyerek ekledi. "Yıl Sonunda Başka Çaremiz Kalmayacak!" Yazar: “Herhangi bir deprem ya da savaş olduğunda acil olarak devletin duruma el atabileceği yedekte parası dahi bulunmuyor” yorumlarıyla da dikkatleri çekti. Enflasyon TL'nin değerini kaybettirecek. Dolar bu konumda değer kazanacak. Şu anda petrol ve buğday fiyatlarına bir bakın. Fiyatlardaki artışlar enflasyonu tetikleyen bir durumda” açıklaması ile sözlerine devam etti.

“Yaşanan bu durumun nedeni olarak FED'in faiz artışları da gündemde yer alıyor. Sonuca bakıldığında bu yıl sonu için başka çaremiz kalmayacak ya faizde ya da kurda bir artış yaşanacak” diyerek sözlerini tamamladı.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.