SON DAKİKA
Hava Durumu

Ünlü ekonomist dolar kuru tahmininden fazlasını verdi! Dolarda 18 TL erken seçimi mi getirecek?

Haber Giriş Tarihi: 21.05.2022 16:05
Haber Güncellenme Tarihi: 21.05.2022 15:16
https://gazetebanka.com/
Ünlü ekonomist dolar kuru tahmininden fazlasını verdi! Dolarda 18 TL erken seçimi mi getirecek?

Dolar kuru 15 TL bandını kırması ile birlikte yükselişini hızlandırdı! Yeniden tehlikeli bölgelerde seyreden dolar kuru geçtiğimiz hafta 16 TL üzerine çıksa da haftayı 15,93 TL’den kapattı. Aşama aşama yükselişini sürdüren dolar kuruna ilişkin ünlü ekonomist Alaattin Aktaş farklı bir yaklaşım sergiledi! Ekonomist Aktaş’a göre dolar 18 TL’yi geçerse bakın neler olacak? FED, SAVAŞ VE YÜKSEK ENFLASYON DOLAR KURUNU ATEŞLİYOR! Dolar kuru 2021 yılının son çeyreğinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından ardı ardına yapılan faiz indirimleri sonrası yükselişe geçmiş, negatif reel faizle birlikte dolar kuru her gün yeni bir rekor kırmıştı! 21 Aralık tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kur korumalı TL vadeli mevduat sistemini tanıtmış ve doların ateşi hızla sönerek kur yeniden gerilemişti.Kur korumalı mevduat ve TCMB rezerv eli ile müdahaleleri dolar kurunu tutmakta yeterli olmadı. Uzun bir süre dolar TL’de 15 TL seviyesi korunurken, bu yükselişte iç ve dış dinamikler önemli etki gösterdi.

Küresel piyasalarda ABD’de görülen son 40 yılın en yüksek enflasyonu eşliğinde birbiri ardına yükseltilen faizler ve artan ABD tahvil faizleri dolar endeksini rekora taşırken, devam eden Ukrayna-Rusya Savaşının jeopolitik etkisi ve yurtiçinde reel faizin sürdürülemez boyuta ulaşması doların fitilini ateşledi.

Geçtiğimiz hafta FED yetkililerinin açıkladığı faiz kararı sonrası açıklanan ABD TÜFE verisi beklenti üstü geldi ve FED’in 75 baz puan ve üstü faiz artışına yönelik senaryo gündeme geldi. 16 TL sınırına dayanan dolar kurunda ise geçtiğimiz yılın Aralık ayında görülen 18 TL rakamı yeniden gündemde yerini aldı. EKONOMİST ALAATTİN AKTAŞ 18 TL DOLAR KURUNUN ERKEN SEÇİMİ GETİRECEĞİNİ DÜŞÜNÜYOR! Ünlü ekonomist Alaattin Aktaş, piyasanın tartıştığı 18 TL dolar kuruna farklı bir bakış açısı ile yaklaştı. Alaattin Aktaş dolar kuru tahmini paylaşmak yerine bu seviyenin hayatımıza getireceği şeyi açıkladı: “Erken seçim!”Seçime kalan 1 yıllık süre zarfında olası kur yükselişimin dış kaynak bulma zorunluluğu getireceğini belirten Aktaş, seçim öncesi bunun büyük zorluklar getireceğini düşünüyor. Dolar 18 TL’yi geçtiğinde ise dış kaynak bulunamamasının bazı mecburiyetleri getireceğini ve bu mecburiyetler arasında erken seçim olabileceğini iddia etti! Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorumlar ise genel niteliktedir. Gazete Banka oluşacak kayıplardan sorumlu tutulamaz. Kaynağı ise uzmanların kendi yorumlarıdır. Bu nedenle, yazılar ve makaleler tavsiye niteliği taşımaz.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.