SON DAKİKA
Hava Durumu

Ünlü bankadan konut piyasalarına yönelik çarpıcı açıklama yapıldı: Kredi kullanım maliyeti konut fiyatlarını düşürmeye devam edecek

Haber Giriş Tarihi: 01.09.2022 01:34
Haber Güncellenme Tarihi: 31.08.2022 17:30
https://gazetebanka.com/
Ünlü bankadan konut piyasalarına yönelik çarpıcı açıklama yapıldı: Kredi kullanım maliyeti konut fiyatlarını düşürmeye devam edecek

Ünlü banka Goldman Sachs: “Kredi kullanım maliyetleri artmaya başladıkça konut piyasalarında düşüş devam edecek” yorumunda bulundu. Banka ekonomistleri önümüzdeki sürece yönelik borçlanma maliyetlerinde potansiyelde var olan alıcıları piyasadan çekilmeleri ile konut piyasalarında gerilemenin muhtemel olacağını öngörüyor. ULUSAL ÇAPLI EV FİYATLARINDA DÜŞÜŞ ÖNGÖRÜLÜYOR!

Gittikçe zayıflayan talep konut arzı ile beraber dengesizlik ortamını azaltıyor. Bu da ABD konut piyasalarında muhtemel fiyat artışını önümüzdeki çeyrekte yavaşlatma sürecini tetikliyor.

Goldman Sachs ekonomistleri ev fiyatlarına yönelik artışların tamamen durmasının 2023 ortalamalarına göre %0 beklentisinde olduğunu ifade ediyor. Ulusal ev fiyatlarında doğrudan düşüş yaşanması mümkün gözüküyor. Bazı bölgelerde bu düşüş epey olası gözükse de bazı bölgelerde düşüşler öngörülmüyor. GOLDMAN SACHS RAPORUNU YAYINLADI! FED Başkanı Jerome Powell'in yatırımcılara yönelik faiz oranlarını yükselteceğini ve uzun süre bu sürecin devam edeceğinin uyarısında bulunması üzerinden birkaç gün geçmesine rağmen Goldman Sachs bu değerlendirmede bulundu. Analizde; “Satın alma olanaklarındaki düşüş niyetteki azalma konut satışlarının zayıflamasını gösteriyor” düşüncesi yer alıyordu. STOKLARDAKİ NORMALLEŞME DÜŞME EĞİLİMİNİ ARTIRIYOR! Mevcutta var olan ev satışları inşaat izinleri ile pandeminin ilk döneminde oldukça artmıştı. Ancak yüksek artışın gözüktüğü bu bölgelerde keskin bir düşüş bekleniyor.

Konutların stoklarında yaşanan normalleşme sürecinin de düşme eğilimindeki katkı payı oldukça yüksek gözüküyor. “KONUT FİYATINDA KÖPÜK KISIM ALINDI DÜŞÜŞ BAŞLADI!” Türkiye'de de durum farklı değil. Konut fiyatlarında artan fahiş rakamlar sosyal konut projeleri ile beraber konut fiyatlarındaki düşüş eğilimini başlattı. Fiyatlar %10 oranında gerileme ile konut satın alacakları destekliyor. Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanlığı konut fiyatına ilişkin denetimlerini sıklaştırdığını açıklamıştı. Henüz yeni sosyal konut projesi hayata geçmeden fiyatlarda gerileme olduğu duyuruldu. Ankara Tüm Emlakçılar Odası Başkanı Hakan Akçam: “Konut fiyatlarında köpük kısmı alındı. Fiyatlar %10 civarında düşüşe geçti. Henüz taban rakama gelinmiş değil. Ümit ediyoruz ki maliyetler daha da düşecek. Hükümetimiz projeleri hayata geçirsin ve durağan bir rakam gelsin istiyoruz” dedi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.