SON DAKİKA
Hava Durumu

Üniversite öğrencilerinin KYK borcu ne zaman siliniyor? KYK faizi tamamen silinecek mi? Resmi Gazetede ne zaman paylaşılacak?

Haber Giriş Tarihi: 22.08.2022 16:43
Haber Güncellenme Tarihi: 22.08.2022 13:48
https://gazetebanka.com/
Üniversite öğrencilerinin KYK borcu ne zaman siliniyor? KYK faizi tamamen silinecek mi? Resmi Gazetede ne zaman paylaşılacak?

Üniversite öğrencilerini yakından ilgilendiren KYK borcunun faizi ile birlikte silinme kararı alındı. Kabine toplantısı sonrası KYK kredi ödemelerinde alınan faizin tamamen silineceği duyuruldu. Milyonlarca öğrenci KYK borçlarını sorguladığında henüz silinmediğini fark etti. KYK borcu ödemeleri devam eden milyonlarca genç için büyük bir umut oluşmuştu. Alınacak karar ne zaman yürürlüğe girecek? Resmi Gazetede yayınlanma tarihi belli oldu mu? Araştırmalar devam ediyor.kre KRİTİK KARAR: “YALNIZCA ANAPARA GERİ ALINACAK!” 18 Temmuz tarihinde gerçekleşen Kabine Toplantısı sonrasında KYK kredi borcunun faiziyle silineceği müjdesi verilmişti. Açıklanan enflasyon oranları KYK kredi faizlerini bu yıl içerisinde istenmeyen seviyelere ulaştırdı. Öğrencilerin tepkisine neden olan bu borçlar Kabine Toplantısı sonrası “Millete Sesleniş” konuşmasında Cumhurbaşkanı tarafından ele alındı. Yapılan bu zamlara yönelik ilk adım atılmış oldu. Konuşmada: “Kredi ödemelerinin alınan rakam üzerinden ödenmesi kararını aldık yalnızca ana para geri alınacak” dendi. KYK KREDİ BORCU FAİZLERİNİN SİLİNMESİ RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI MI? KYK borç düzenlemesi Resmi Gazetede yayınlandıktan sonra net bir şekilde süreç başlatılacak. Düzenleme henüz Resmi Gazetede yayınlanmadı. Konu üzerine ikinci bir paylaşım yapılmadı. KYK BORCU DÜZENLEMESİ NE ZAMAN GERÇEKLEŞECEK?

Kabine toplantısındaki konuşmanın ardından son olarak Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati bir açıklamada bulundu: “Öğrencilerin mağduriyetinin giderilmesi adına süreç hızlandırılıyor. 2022-2023 Akademik yılı güz dönemine kadar tamamlanması planlanıyor” dedi. Açıklanan bu son gelişmeye göre Eylül ve Ekim aylarında sürecin tamamlanması ve kanun olarak resmen yürürlüğe girmesi bekleniyor. LİSANS, YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA ÖĞRENCİLERİ NE KADAR ALIYOR? Yeni eğitimi öğretim yılı akademik takvimi ile birlikte açıklanan KYK burs ücretleri her yıl zamlı fiyatı ile öğrencilere ödeniyor. 2022 Ocak ayı itibariyle lisans öğrencilerine ödenen tutar 850 TL'yi buldu. Yüksek Lisans öğrencileri için ise bu rakam 1700 TL, doktora öğrencileri için 2.550 TL olarak yenilendi. KYK BURSUNDAN KİMLER YARARLANABİLİYOR? KYK devlet bursunu lisans öğrencileri, ön önlisans öğrencileri, master ve doktora yapan yüksek lisans öğrencileri alabiliyor. 2 yıllık önlisans mezunu olup 4 yıllık üniversiteye tamamlanması için 3. sınıfında dikey geçiş yapan ve ara vermeden kayıt yapan öğrencilere de veriliyor.

Yönetim Kurulunun belirlediği şartlara göre amatör milli sporcu ünvanı ile öğrenci olanlarda bu bursadan yararlanabiliyor. ÖSYM sınavı sonrasında ham puan üzerinden ilk 100'e giren öğrenciler de devlet bursunu alabiliyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.