SON DAKİKA
Hava Durumu

Üniversite öğrencileri bu tarihe dikkat! KYK Kredi faizi ne zaman silinecek?

Haber Giriş Tarihi: 05.08.2022 20:45
Haber Güncellenme Tarihi: 05.08.2022 20:10
https://gazetebanka.com/
Üniversite öğrencileri bu tarihe dikkat! KYK Kredi faizi ne zaman silinecek?

Üniversite öğrenimi boyunca devlet tarafından alınan öğrenim kredisinin mezuniyetin ardından 2 yıl sonra ödenmesi gerekiyor. O yılın enflasyonuna bağlı olarak ödenmeyerek geciktirilen kredi borçları faizli olarak artmaya başlıyor. 2022 yılı içerisinde beklenmeyen enflasyon artışı KYK kredi borçlarını 3 katına çıkardı. Bu nedenle Cumhurbaşkanı tarafından yapılan kabine toplantısı ile KYK kredi borç faizlerinin silinmesi kararı alındı. ANA PARANIN ÖDENMESİ YETERLİ OLACAK! Alınan karar sonrasında çalışmalar devam ediyor. Öğrencilerin sadece ana parayı ödemesinin yeterli olacağı söyleniyor. En çok merak ettiği bir diğer konu ise daha önce kredi ödemesini tamamlamış olan kişilerin bu tutarı hesaplarına geri alıp alamayacağı oldu. Gündeme gelen ihtimaller arasında; meclise taşınan konu yürürlüğe girdiği anda sadece ana paranın ödenmesi yeterli olacak. Bugüne kadar borcunu ödeyememiş kişiler için başlatılan hacizler de durdurulacak. KYK BORÇLARI NE ZAMAN SİLİNECEK?

En çok merak edilen konu ise e-devlet üzerinden hala gözüken KYK kredi borçlarının ne zaman silineceği oldu? KYK kredi faizinin silinebilmesine yönelik çalışmalar devam ederken Eylül ayında netlik kazanacağı ifade ediliyor. Düzenlemenin yasalaşması meclisin yeni yasama yılı olan Ekim ayında belli olacak. İKİ FORMÜL MECLİSİN GÜNDEMİNDE! KYK borçlarının faizlerinin silinmesine yönelik iki farklı formül ele alındı. Bunlardan birincisi KYK kredilerinin sadece ana parasından ödenmesi geriye kalan faizlerin tek seferlik olarak silinmesi oldu.

Ele alınan bir başka formül ise bundan sonraki süreçte her yıl için faizlerin %5 ya da %10 gibi sabit bir rakamda kalması hedefleniyor. KYK BORCUNU ÖDEMİŞ OLANLAR MAĞDUR EDİLMEYECEK! KYK faizinin silinmesine yönelik haberler çıktıktan hemen sonra daha önceden KYK borcunu ödemiş olanlar bu tutarı geri alabilir miyiz? konusunda merak etmeye başladı. Konu üzerine şu açıklamada bulunuldu: " KYK borcunu ödeyen öğrencilerin de hak kaybı yaşamaması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İki farklı formül üzerinde duruyoruz. Net olarak çalışmalar Eylül ayında son bulacak. Düzenleme ise yeni yasama dönemi olan Ekim ayında meclise sunulacak."

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.