SON DAKİKA
Hava Durumu

Ucuza şeker oyunu ifşalandı: Marketlere verilen ucuz şekeri toplayıp çuvallayarak imalatçıya satışı yapılıyor

Haber Giriş Tarihi: 23.08.2022 01:27
Haber Güncellenme Tarihi: 22.08.2022 17:33
https://gazetebanka.com/
Ucuza şeker oyunu ifşalandı: Marketlere verilen ucuz şekeri toplayıp çuvallayarak imalatçıya satışı yapılıyor

Marketlerde şekerin ucuza satılması için verilen kotanın firmalar tarafından toplu olarak ucuza satın alınarak küçük imalatçılara satıldığı söylentileri yayıldı. Ucuz olan şekerler toplanarak çuvallanıyor. 50'şer kiloluk çuvallar halinde sanayicilere satılıyor.

Bu durum market raflarında fahiş rakamları görmeye neden oluyor. Tüketici evine alacağı 1 kiloluk, 2.5 kiloluk şekerde astronomik rakamları bu nedenle görüyor. ÇUVALLARLA SATIŞ YAPILIYOR! Kamuda şekerin tüketiciye daha ucuza ulaşabilmesi için 2022 Ocak ayında bazı illerde ucuza satışı yapılıyordu. Ucuz şekerin haberini alan bazı firma ve şirketler ise marketteki şekeri çuval çuval alarak daha yüksek fiyatlarla imalat sanayilerine satışını gerçekleştiriyor. PİYASADAN UCUZA TOPLANAN ŞEKERLER KÜÇÜK İMALATÇIYA SATILIYOR! Satış süreci tamamlandıktan sonra ithalat yapan imalatçı firmalar eğer şeker kapasitesinin üzerinde alım yapmışlarsa kalan kısımları iç piyasada belirledikleri bir fiyat ile satışa sunuyor. Raf fiyat garantisi sistemi ile sunulmuş olan uygun fiyatlarla tüketicinin ucuza şeker alabilmesi de imkansız hale geliyor. Ucuza şeker satış politikası ile uygun fiyatlı şeker markete ulaştığı anda belirli bir kesim tarafından dakikalar içerisinde satın alınıyor. Daha sonra alınan bu şekerler 50 kiloluk çuvallara doldurularak ham madde olarak kullanılan küçük imalatçılara satılıyor. TÜRK ŞEKER SANAYİCİLERE SATIŞI SINIRLI YAPIYOR!

2022 Ramazan ayı öncesinde şekerin torba fiyatı 1250 TL'ye çıkarıldı. İmalatçı ithalatçılara ithalat hakkı verildikten sonra bir miktar bu fiyatta bir gerileme gözüktü. Mevcut kur fiyatı üzerinden bakıldığında ithal şekerin torba fiyatı 700 lirayı buldu. Türk şeker 700 TL civarında bir rakam ile sanayicilere satış gerçekleştiriyor ancak bu satış kısıtlı miktarda oluyor. EN BÜYÜK ZARARI TÜKETİCİYE OLUYOR! Kısıtlı olarak alınan şeker farklı kaynaklardan karşılanmaya çalışılıyor ve fazla gelen şeker daha uygun fiyatlarla iç piyasaya satışa sunuluyor. Bu durum yine tüketiciyi olumsuz olarak etkiliyor. Tüm bu gelişmeler şekerin piyasalarda daha yüksek fiyatlarla satılmasına neden oluyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.