SON DAKİKA
Hava Durumu

Ücretli Geçişlerde Kademeli İdari Ceza Yöntemi Geldi! 45 Günü Aşan Araç Sahibi 4 Katı Ceza Ödeyecek!

Haber Giriş Tarihi: 23.07.2022 03:09
Haber Güncellenme Tarihi: 22.07.2022 15:12
https://gazetebanka.com/
Ücretli Geçişlerde Kademeli İdari Ceza Yöntemi Geldi! 45 Günü Aşan Araç Sahibi 4 Katı Ceza Ödeyecek!

Araç sahipleri için kritik haber geldi. Köprü, otoyol ya da karayollarından geçiş yapanlar geçiş ücretini ödemediğinde farklı bir rakamla karşılaşacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile otoyol, köprü ve karayol gişelerinde ödeme değişikliğine gidildi. Geçiş ücreti ödemesi geçiş geciktirildiğinde kademeli olarak cezai işlem uygulanacak. Karar Resmi Gazetede Yayınlandı!
Yapılan açıklama Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından araç sahiplerine duyuruldu. Yapılan değişiklikte köprü, otoyol ya da karayol geçişlerindeki ücretler sabit tutuldu. Ancak ödeme yapmayan araç sahipleri için cezai işlem uygulamalarında değişikliğe gidildi. Düzenleme Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklandı. Resmi Gazetede yayınlandı. 5 Temmuz Tarihine Dikkat!
Araç sahipleri 5 Temmuz itibari ile alınan kararname kapsamında ve Resmi Gazetede yayınlanan haber doğrultusunda otoyol ve köprüden geçiş yaparken ödemelerde ek cezai yaptırım ile karşılaşacak. Cezai Süreç 3 Kademeden Oluşuyor!


Alınan karar şu şekilde oldu: “Ödeme yapmadan HGS barındıran otoyol ya da köprü geçişini kullanan araç sahibi ilk 15 gün içerisinde ödediği takdirde sadece ana paradan sorumlu olacak. 15 gün aksatıldıktan sonra başlayacak olan 45 güne kadar geçecek süreçte geçiş ücretinin bir katı tutarı ceza parası olarak alınacak.” 45 Günü Geciktiren 4 Katı Ödeyecek!
Araç sahiplerinin ikinci 15 gün ve 45 gün arasındaki süreçte geçiş ücretini ödemesi durumunda ödenecek ücret üzerine bir katı kadarında idari ceza uygulanıyor. Burada en önemli konu ise 45 günü aşan geciktirilmiş otoyol ya da köprü geçiş ücretinde arttırılan fahiş tutar oldu. 45 günü geciktiren ve geçiş ücretini ödemeyen araç sahiplerinden 4 katı cezai işlem uygulanacak. Resmi Kararın 45 Gün Öncesine de Dikkat!
5 Temmuz tarihinden sonra geçerli olan bu uygulama bu tarihten sonra 45 günü aşan tüm araçlar için uygulanacak. Bunun öncesinde kanun yürürlüğe girmeden önceki 45 gün içinde geçerli olacak. Bu durum kararın 45 gün öncesi olan 21 Mayıs 2022 tarihinden sonra yapılan geçişlerde geç ödenen tutarlar içinde geçerli olacak.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.