SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye'nin ilk kelime müzesinin açılışı yapıldı: Kelime müzesi hangi günlerde ziyaretçi kabul ediyor?

Haber Giriş Tarihi: 27.09.2022 21:48
Haber Güncellenme Tarihi: 27.09.2022 16:47
https://gazetebanka.com/
Türkiye'nin ilk kelime müzesinin açılışı yapıldı: Kelime müzesi hangi günlerde ziyaretçi kabul ediyor?

Türkiye'de deyimlerin, atasözleri ve Türkçe kelimelerin yer aldığı ilk kelime müzesi açılışı yapıldı. Çocuklara ve gençlere daha bilinçli bir ortam oluşturabilmek için yapılan açılış töreninde Yazar Şermin Yaşar önemli tavsiyelerde bulunurken müze açılışı program sunuculuğunu ise Ceyda Düvenci gerçekleştirdi.

Ankara’da Anadolu Medeniyetleri müzesi karşısında yer alan ve daha önceden tiftik ambarı olarak kullanılan 4 katlı yapı alanı restore edildi ve müze haline getirildi. Türkçe kelime, atasözü ve deyimlerin yer aldığı çocuklara ve gençlere yönelik bu kültür ve mirası aktarabilmek için ilk kelime müzesi açılmış olundu. Müze açılışı da  Anadolu medeniyetleri müzesinde yapılışı yapıldı ve program sunuculuğunu Ceyda Düvenci gerçekleştirdi. “İYİ BİR DİNLEYİCİ OLUN!” Popüler çocuk ve gençlik kitabı yazarı Şermin Yaşar dilin önemini kelimelerin anlamlarını öğretmek için yola çıkılan bu serüvende bugün hayalini gerçekleştirdiğini ifade etti. Yazar konuşmasında çocukken çok fazla kişiyi dinlediğini her kelimeyi tek tek analiz ettiğini özellikle belirterek açılışa katılan her çocuk için “Kelimeleri merak edin ve iyi bir dinleyici olun” tavsiyesinde bulundu. “HEP HAYALİMDİ!” Müzenin oluşturulmasında 1 yıl boyunca emek verildiğini ifade eden yazar Yaşar: “Kelime müzesi hep hayalimdi. Çocuklarımız 12 yılı Türkçe dersi görüyor fakat kelimelerle çok az haşır neşir oluyor. Bu müzede kelimelerin anlamlarını düşünmek için bir fırsat bulacaklar” dedi.

“Türkiye'nin her ilinde müze açılmalıdır” diyen Şermin Yaşar bugün Dil Bayramı bugün Türkiye'nin ilk kelime müzesi'nin açılmasını çok istemiştim. Bayramımız kutlu olsun, Türkçemiz” diyerek yorumda bulundu. PROF.DR.İLBER ORTAYLI AÇILIŞA KATILDI!

Açılışa konuk olarak tarihçi profesör Doktor İlber Ortaylı davet edildi. Konuşmasında Anadolu'nun kadim medeniyetini ve anıtsal eserlere ev sahipliği yapması anlamında değer katması anlamında önemli olduğunu ifade etti. Bu müzenin kurulmasının çok anlamlı olduğunu ifade eden Ortaylı; “anne ve babalar çocuğumuz okumayı öğrenemedi diye üzülmeyin. Kabahat sizlerde değil Milli Eğitim Bakanlığı'nda. Harfler üzerinde okuma yazma öğretmek gibi acayip bir sistem var ve devam ediyor bunu yapanlar Türkçeyi dahi bilmiyorlar. Türkçeyi bilmek alfabesini değerlendirmek için dil tarih ve kültür üzerinde derin bir bilgi sahibi olmak gerekli” dedi. Çocuklara ise kelime anlamları üzerinde düşünmelerini, kelime müzesinde gezmelerini ve Anadolu Medeniyetleri müzesini ziyaret etmelerini önerdi. AÇILIŞTA ESKİ MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ DE YER ALDI! Törende eski Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Kültür Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan ve Ankara İl Kültür Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu'da yer aldı. Açılış konuşmaları gerçekleştirdikten sonra müzenin açılış kurdelesini İlber Ortaylı ve Ziya Selçuk ortaklaşa olarak kesti. KELİME MÜZESİ TASARIMI NASILDI? SAAT KAÇTA ZİYARETÇİ KABUL EDİYOR! Sanatla beraber bir görsel şölen oluşturmak ön plandaydı. Müzenin en alt katında “Kökler” giriş katında “Kelimeler” ve en üst katta “Cümleler” ile ilgili özel bir sergi alanı yer alıyor. Giriş kısmı ve 1.katı birbirine bağlayan merdiven üzerinde Türkçe, Göktürk, Uygur ve Arap harflerin olduğu cam ve pirinç avizeler daha çok ön plana çıkıyor.

Pek çok sanatçıya ait resim ve seramik eserlerin sergilendiği müzayede de İranlı bir sanatçının Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğrafını yaptığı 3 boyutlu dijital heykeli de yer alıyor. Müze ziyaretçilerini Pazartesi günü hariç diğer tüm günlerde sabah saat 10.00 ile akşam 17.00 arasında açık olarak ziyaretçilerini kabul ediyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Gazetebanka.com'da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.