SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye'de Enflasyon Yılsonunda Nerede Olacak? JPMorgan Enflasyon Tahminlerini Paylaştı…

Haber Giriş Tarihi: 05.07.2022 20:00
Haber Güncellenme Tarihi: 05.07.2022 19:03
https://gazetebanka.com/
Türkiye'de Enflasyon Yılsonunda Nerede Olacak? JPMorgan Enflasyon Tahminlerini Paylaştı…

Türkiye’de enflasyon rakamları gün geçtikçe artış gösteriyor. 2022 yılı itibariyle hızlı şekilde yükselen fiyatlar, döviz kurundaki artışlar ve gelen zamlarla birlikte ciddi seviyelere yükselen enflasyon, TÜİK verilerine göre Haziran ayında yıllık %78,62 oranda arttı. Bu enflasyon seviyesi, 1998 yılından bu yana görülen en yüksek enflasyon seviyesi olarak kaydedilirken, JPMorgan da Türkiye’de enflasyona neden olan etkenlerde bir değişiklik yaşanmadığını ve bu nedenle de fiyat dinamiklerinin kötüye gitmeye devam ettiğini vurgulayan bir rapor yayınladı. JPMorgan, söz konusu raporunda 2022 yılsonu enflasyon tahminini de %49,5 seviyesinden %63,1 seviyesine yükseltti. JPMorgan Enflasyon Tahminlerini Güncelledi
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 4 Temmuz Pazartesi günü, Haziran ayında yıllık enflasyonun %72,62 oranda arttığını açıkladı. JPMorgan da bu verilerin ardından Türkiye enflasyonu ile ilgili bir rapor hazırladı. Dev bankacılık kurumu söz konusu raporunda “Para politikası hareketsiz kalmaya devam ederken, seçmenlerin zamanlaması ve sonucu kısa vadeli enflasyon görünümü için belirleyici olacak” ifadelerini kullandı.

Bloomberg HT haberine göre JPMorgan aynı zamanda risklerin de yukarı yönlü olduğunu belirterek yılsonu enflasyon tahminini %49,5’ten %63,1’e yükseltti. Ayrıca kurum 2023 tahminini de %19’dan %22,5’e yükseltti. "TL'deki Zayıflama Enflasyondaki Görünümü Bozabilir"
JPMorgan tarafından yayınlanan raporda Türk Lirasındaki zayıflamanın enflasyonu bozacağına işaret edildi. Raporda konuya ilişkin değerlendirmede “Talep ve maliyet kaynaklı enflasyonist baskılar güçlü olmaya ve merkez bankası kredibiltesi zayıflamaya devam ederken, TCMB’nin politika duruşunu normalleştirmek için acelesi yok. Bu ortamda döviz korumalı lira mevduat programı ile en azından kısmen güvence altına alınan ve muhtemelen turizm gelirleriyle desteklenecek olan lira istikrarı, kısa vadede enflasyonist baskıları frenlemenin ana aracı olacaktır” ifadelerine yer verdi. Kuruma göre liradaki ek bir zayıflama, enflasyon görünümünü daha bozabilir.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.