SON DAKİKA
Hava Durumu

TürkAkım doğalgaz boru hattı ihracat lisansı iptal edildi: AB yaptırımlarının bu etkisi doğalgaz arzını nasıl etkileyecek?

Haber Giriş Tarihi: 30.09.2022 15:42
Haber Güncellenme Tarihi: 30.09.2022 14:33
https://gazetebanka.com/
TürkAkım doğalgaz boru hattı ihracat lisansı iptal edildi: AB yaptırımlarının bu etkisi doğalgaz arzını nasıl etkileyecek?

TürkAkım operatörü Strain Transport ihracat lisansının iptal edildiğini açıkladı. Şirket tarafından yapılan yazılı açıklamada Türkiye ve Avrupa ülkelerine yönelik farklı sektörlerde kullanılan ve onlarca haneye eriştirilen doğalgaz arzının kısa ya da uzun vadeli olarak bu durumdan etkilenmeyeceği özellikle ifade edildi. YAZILI AÇIKLAMA GECİKMEDİ! TürkAkım doğalgaz boru hattı Avrupa Birliği'nin yaptırımları nedeniyle ihracat lisansının iptali ile karşılaştı. Yaptırımlardan kaynaklı olarak iptal edilen lisansın herhangi bir şekilde Türkiye ve Avrupa arasında yaşanan sevkiyatları etkilemeyeceğinin altı çizildi. Konu üzerine South Steam Transport yazılı açıklamada bulundu. Bu yıl içerisinde yaşanan yaptırımlara dikkat çekilen yazılı açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Avrupa Birliği ülkelerinin 2022 yılı boyunca Rusyada ürün, hizmet ve teknoloji temin edilmesine yönelik yaptırımlar uyguluyor. Bu yaptırımlar Karadeniz üzerinden Türkiye ve Avrupa'daki tüketicilere yönelik Karadeniz'de Açık Deniz Boru hattı TürkAkım operatörünün ihracat lisansının erken iptaline neden olmuştur” denildi. YAPTIRIMLAR DOĞALGAZ SEVKİYATINI NASIL ETKİLEYECEK?

Yapılan açıklamada özellikle Rusya'ya yönelik ekonomik bölge ve kıta sahanlığı alanı dahil olmak üzere teknik olarak bakım, yardım ve tedarik hizmetlerinde yasak konusunda da bilgilendirme yapıldı, denildi.

Yapılan yaptırımlar herhangi bir şekilde doğalgaz sevkiyatında kısıtlamaya neden olmayacak. LİSANS GÜNCELLEMESİ TALEP EDİLDİ! “Türkiye ve Avrupa ülkelerinde farklı sektörlere ve ev içi doğalgaz kullanımına yönelik arzda kısa vadeli ya da uzun vadeli bir kesinti yaşanmayacaktır” denildi. Bu süreçte iptal edilen ihracat lisansının yeniden yenilenebilmesi için gerekli başvuruların ilgili makamlara iletildiği de belirtildi. TÜRKİYE'DE DOĞALGAZ KULLANIMI AÇIKLAMASI Türkiye'de 1 Ekim tarihi itibariyle doğalgaz mesken abonelerine yönelik herhangi bir zam ya da farklılık uygulanmayacaktır. Bunun dışında sanayi tipi doğal gaz kullanımı ile beraber elektrik üretimi amaçlı kullanılan doğalgaz tarifelerinde farklı bir uygulamaya gidilecektir. Bununla ilgili gerekli açıklamayı BOTAŞ resmi internet sitesi üzerinden kamuoyu ile paylaşmıştır.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Gazetebanka.com'da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.