SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk veri dağıtım şirketi Matriks kripto para ekosistemine doğrudan giriyor!

Haber Giriş Tarihi: 24.08.2022 17:41
Haber Güncellenme Tarihi: 24.08.2022 17:41
https://gazetebanka.com/
Türk veri dağıtım şirketi Matriks kripto para ekosistemine doğrudan giriyor!

Kripto para piyasaları, Mart 2020 döneminde Covid-19 salgınının dünya genelinde tüm ekonomi piyasalarını etkisi altına almasıyla birlikte büyük bir çöküş yaşadı. Söz konusu dönemde Bitcoin fiyatı da 3 bin 700 dolar bandına kadar geriledi. Bu aşamadan sonra kademeli olarak yükselişe geçen kripto para piyasaları, daha sonra Ağustos 2020’de MicroStrategy şirketinin, kripto para yatırımı yapan ilk kurumsal şirket unvanını almasıyla birlikte yükselişlerini hızlandırdı.

MicroStrategy’nin atmış olduğu bu adım diğer birçok kurumsal şirketi de harekete geçirdi ve sektöre çok sayıda yeni bireysel ve kurumsal yatırımcı dahil oldu. Kripto paralara güven artarken, bazı Türk şirketleri de kripto para ekosistemine dahil olmaya başladı. Bu alanda son örnek olan ve 2003’ten bu yana faaliyet gösteren Türk veri dağıtım firması Matriks, KAP duyurusunda kripto para açıklaması yaptı. Açıklama sonrası şirketin hisselerinde artış görüldü. MATRİKS KAP DUYURUSUNU YAPTI Türkiye’de 2003 yılından bu yana faaliyet gösteren veri dağıtım firması Matriks, kripto para sektörüne giriş için düğmeye bastı. Borsa İstanbul’da “MTRKS” kodu ile işlem gören firma, dün borsa kapanışının ardından Kamuoyunu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bir bildirimde bulundu. Şirket söz konusu KAP bildiriminde “Kripto Para Borsası Altyapı Yazılım Çalışmaları” ile ilgili bilgi verdi. Şirket tarafından yapılan KAP açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Şirketimiz Yönetim Kurulu 23.08.2022 (Bugün) tarihinde şirket merkezinde toplanarak, finansal piyasalarda, yatırımcı ve kuruluşların, sanal para ve/veya dijital para olarak da tanımlanan kripto para alım satımlarında (ticaretinde) ihtiyaç duyabilecekleri altyapı, işlem platformu, analiz araçları vb. konularında gerekli yazılım ve çözümlerin üretilmeye başlanmasına karar verilmiş olup, ilk aşamada kripto para borsası olarak tanımlanan işlem platformu altyapı yazılım çalışmaları başlatılmasına oy birliği ile karar vermiştir. Kamuoyuna duyurulur” MATRİKS KRİPTO ADIMINI ATTI

2003 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren veri dağıtım şirketi Matriks’in; Borsa İstanbul, Deutsche Boerse, CME Group, ICE, NYSE, LME, Nasdaq, Dow Jones, InteractiveData, S&P, MSCI ve FTSE gibi birçok borsa ile iştiraki bulunuyor. Piyasalarda önemli bir yer tutan Matriks firması, bu kez de yatırımcıların kripto paralara olan ilgi ve adaptasyonuna karşı duyarsız kalmadığını göstererek kripto para ekosistemine giriş için adım attı. MTRKS HİSSELERİ POZİTİF AYRIŞTI Matriks şirketinin yapmış olduğu KAP duyurusunun ardından MTRKS hissesi bugün pazarda pozitif ayrışma yaşadı. BIST 100 endeksi %0,5’lik oranda değer kaybı yaşarken, MTRKS ise aynı süreçte %6 oranda yükseliş yaşadı.

Matriks şirketi daha önce de veri terminalinde kripto para piyasasına ilişkin veriler sunuyordu ve bazı kripto para borsalarıyla da daha önceden bir entegrasyon kurmuştu. Şirketin yaptığı son açıklama ile birlikte, Matriks’in artık bu adımları büyüterek doğrudan kripto para alım satım platformu oluşturacağı öğrenilmiş oldu.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.